Betlejemskie Światło - harcerski dar na wigilijny stół

Betlejemskie Światło Pokoju zawita do Gdańska we wtorek (17 grudnia). Tradycyjnie na Długi Targ przyniesie je reprezentacja Chorągwi Gdańskiej ZHP. Jeśli ktoś nie będzie mógł zawitać tego dnia z lampionem pod Fontannę Neptuna, może odebrać Światło do 24 grudnia w Domu Harcerza.
16.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Betlejemskie Światło Pokoju na Długim Targu, edycja 2018
Betlejemskie Światło Pokoju na Długim Targu, edycja 2018
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymają Betlejemskie Światło Pokoju z rąk słowackich skautów. Uroczyste przekazanie Ognia odbyło się 15 grudnia w Zakopanem podczas mszy świętej kończącej Betlejemski Zlot, w którym uczestniczyło blisko 4 tys. osób.

Do Gdańska Światło zawita 17 grudnia o godzinie 17, przywiezione przez reprezentację Chorągwi Gdańskiej ZHP, która przekaże je na Długim Targu delegacjom harcerskim hufców z województwa pomorskiego oraz mieszkańcom.

 

Harcerze i harcerki z ZHP przynoszą Światło do Polski już od 1991 r.
Harcerze i harcerki z ZHP przynoszą Światło do Polski już od 1991 r.
Sara Ejsmont

 

Po dotarciu do Gdańska Betlejemskie Światło Pokoju trafi nie tylko do hufców i jednostek harcerskich, ale także do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. Do 24 grudnia Światło będzie można odebrać również w holu głównym Domu Harcerza, ul. Za Murami 2-10.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu i roznoszeniu Światła od 1991 roku. Harcerki i harcerze ZHP co roku dzielą się Betlejemskim Ogniem, aby zapłonął na wigilijnych stołach tysięcy Polek i Polaków.

- Takim darem skauci z całej Europy należący do WOSM-u, a wśród nich harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, pragną podzielić się ze wszystkimi - przypomina phm. Aleksandra Guzik-Kobiela, rzeczniczka Chorągwi Gdańskiej ZHP. - Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Harcerki i harcerze chcą, aby Światło dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

W całej Polsce betlejemski ogień roznoszony będzie już od niedzieli 15 grudnia. Na stronie Światła powstaje wielka internetowa mapa, na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie BŚP i gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę, czy lampion.

 

Chorągiew Gdańska ZHP co roku zaprasza po betlejemski ogień na Długi Targ
Chorągiew Gdańska ZHP co roku zaprasza po betlejemski ogień na Długi Targ
Sara Ejsmont

 

HISTORIA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerki i harcerzy z ZHP oraz świeca Caritas, symbol Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to nieodłączne elementy Wigilii w Polsce. Płomień jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju, a świeca daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących  rodzin.

Harcerki i harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju od 29 lat. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest na świecy Caritas.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Betlejemskie Światło Pokoju to nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym ogień. Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury