PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Benefis Dojrzałości. Poeci-seniorzy odebrali nagrody w Gdańskim Konkursie Poetyckim

Benefis Dojrzałości. Poeci-seniorzy odebrali nagrody w Gdańskim Konkursie Poetyckim
Jury wybrało 7 utworów poetyckich, które będą wykonane w Koncercie Głównym „Benefis Dojrzałości” w październiku, w ramach Gdańskich Dni Seniora. Ich autorzy w poniedziałek, 21 czerwca, odebrali statuetki z rąk zastępczyni prezydent Gdańska Moniki Chabior.
Nagroda w Gdańskim Konkursie Poetyckim jest niebagatelna - wykonanie utworów w formie piosenek podczas Koncertu Galowego w październiku, w ramach Gdańskich Dni Seniora, oraz nagranie płyty
Nagroda w Gdańskim Konkursie Poetyckim jest niebagatelna - wykonanie utworów w formie piosenek podczas Koncertu Galowego w październiku, w ramach Gdańskich Dni Seniora, oraz nagranie płyty
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

Gdański Konkurs Poetycki może poszczycić się już piątą edycją. Skierowany jest do mieszkających w Gdańsku seniorów, zawodowców i amatorów, którzy chcą podzielić się swoją twórczością poetycką. Jest to dla nich okazja, by pokazać światu swój talent, ale i by poznać nowych ludzi.

- Udział w naszym konkursie biorą zarówno profesjonaliści, laureaci wielu nagród, jak i debiutanci. Wśród nich są także osoby, które czują się samotne, a pisanie pozwala im nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym, podzielić się emocjami - mówi dyrektor projektu Jarosław Polański. - To bardzo emocjonalne wydarzenie, zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Jest bardzo autentyczne. Wiele osób zaangażowanych w nasz projekt pracuje woluntarystycznie, widząc w tym projekcie sens.

Impreza ma charakter międzypokoleniowy - poeci, których wiersze dostają się do finału, w drugim, ostatnim etapie konkursu rozpoczynają współpracę z muzykami, studentami lub absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku - wolontariuszami, którzy do wierszy komponują muzykę. Przy każdej edycji są to inni artyści - w tym roku zaproszenie do współpracy przyjęli: Anna Rocławska-Musiałczyk, Paulina Sadło, Michał Ciesielski, Janusz „Macek” Mackiewicz z zespołem, oraz Kamil Cieślik - dyrektor artystyczny wydarzenia.

Nagrodą w konkursie jest wykonanie utworów w formie piosenek przez kilkudziesięcioosobową formację muzyczną złożoną z instrumentalistów i wokalistów, podczas Koncertu Galowego w październiku, w ramach Gdańskich Dni Seniora, ale i płyta z nagraniem wszystkich utworów.

- Chcieliśmy jak najbardziej nobilitować laureatów. To ważne wydarzenie, przełamujące stereotyp odrzuconych, zapomnianych seniorów. Pokazujemy też, że dominujący dawniej często pogląd, że imprezy organizowane przez i dla seniorów, nie są profesjonalne, to mit. Nasz konkurs i koncert to naprawdę duże przedsięwzięcie. Podczas Koncertu Głównego sale zawsze są wypełnione po brzegi - dodaje Jarosław Polański.

 

Laureaci tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, wyłonieni przez jury, których utwory poetyckie zostaną wykonane w Koncercie Głównym „Benefis Dojrzałości”:

  • Krystyna Wiśniewska „Przychodzi czasem taki dzień jak dziś”
  • Teresa Rozynek „Czarodziejka”
  • Dorota Grzywacz „Siódemki”
  • Elżbieta Bajerska „Taneczny sen”
  • Włodzimierz Babicki „Niepewność”
  • Maria Błońska „Chciałabym”
  • Mirosława Czarnecka „Brokatowe lato”

W głosowaniu internetowym, w którym oddano ponad 2500 głosów, zwyciężył wiersz Stefanii Stankiewicz pt. „Jesienna Miłość”. Laureatka będzie mogła w przyszłej edycji nadesłać więcej niż jeden utwór poetycki.

 

Spotkanie laureatów konkursu wraz z uroczystym wręczeniem statuetek przez zastępczynię prezydent Gdańska Monikę Chabior odbyło się w poniedziałek, 21 czerwca.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze