PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Belgowie cenią gdańszczan i chcą tu inwestować

Belgowie cenią gdańszczan i chcą tu inwestować
W Gdańsku i na Pomorzu widać, że gdańszczanie chcą i lubią tu żyć. To duży plus, przyciągający kolejnych inwestorów. Ważne są nie tylko pieniądze – uważają Belgowie. Delegacja polityków i inwestorów, z premierem regionu Brukseli na czele, 15 października 2015 r. gościła w Gdańsku.

Rakieta-zabawka powinna stanąć na prezydenckim biurku. Tylko wtedy przyniesie Gdańskowi pomyślność. Po lewej Paweł Adamowicz, po prawej Rudi Vervoort.
Rakieta-zabawka powinna stanąć na prezydenckim biurku. Tylko wtedy przyniesie Gdańskowi pomyślność. Po lewej Paweł Adamowicz, po prawej Rudi Vervoort.
Grzegorz Mehring

Mina pełna zdziwienia na twarzy prezydenta Gdańska była bezcenna. Dostawał już w życiu dziwne prezenty, ale zabawkowej rakiety kosmicznej jeszcze nie. Paweł Adamowicz popatrzył na rakietę, po czym wykonał nią gest, jakby leciał w kosmos.

Rakieta-zabawka to prezent od Rudiego Vervoorta, premiera regionu Brukseli. To jeden z ważniejszych polityków w Belgii, socjalista, głowa województwa stołecznego (poza nim Belgia ma jeszcze tylko regiony flamandzki i waloński). Dlaczego akurat rakieta? Otóż jest to w Belgii zabawka wręcz kultowa: taką właśnie rakietą chciał lecieć na księżyc Tin Tin, słynny bohater komiksowy, namalowany przez belgijskiego artystę Georges'a Remi. Taka rakieta to w Belgii małe dzieło sztuki, prezent dla wybrańców.

– Rakieta stymuluje wyobraźnię i marzenia – mówi nienaganną polszczyzną Nicolas Neve de Mevergnies z Ambasady Królestwa Belgii w Warszawie. – Przyda się waszemu prezydentowi, który musi odważnie zaplanować przyszłość miasta. Mam nadzieję, że będzie ją trzymał na biurku.

Belgowie to, jak się okazało, pogodny i skory do żartów naród. Politycy szybko przeszli więc od części formalnej do nieformalnej i za chwilę prezydent Adamowicz zapraszał premiera Vervoorta do odwiedzin nie tylko służbowych, ale i prywatnych, z rodziną, w Gdańsku, wiosną lub latem. Vervoort obiecał, że wpadnie. Choćby po to, żeby zobaczyć, jak postępują prace na Wyspie Spichrzów, gdzie nowoczesne osiedle o nazwie Granaria buduje belgijska firma Immobel.

To wszystko filmowali belgijscy dziennikarze. Reportaż z wizyty Vervoorta w Gdańsku ma się pokazać w tamtejszej telewizji. Co prawda tylko krótka migawka w wieczornych wiadomościach, ale jednak. Na pewno Belgowie, dla których Polska to raczej mało znany kraj na wschodzie Europy, więcej się o nas dowiedzą. – W telewizji zobaczą Gdańsk i belgijskie inwestycje, które już tu są – cieszy się de Mevergnies, na co dzień przedstawiciel Brussels Invest & Export w Polsce. – Na pewno wkrótce przyjadą tu na rekonesans kolejni przedsiębiorcy – prorokuje.

Fakt, Belgowie już tu są: Immobel zbuduje Granarię, a Tempora – ekspozycję stałą Muzeum II Wojny Światowej. W gdańskim porcie inwestuje natomiast belgijska firma Sea Invest. Z kolei firma deweloperska CFE buduje na Przymorzu cztery apartamentowce zwane Cztery Oceany (w sumie 650 mieszkań). Dwa już powstały, kolejne dwa są wznoszone (koniec planowany na przełom lat 2016/2017).

– Zainwestowaliśmy tu, bo wierzymy w rozwój Gdańska – powiedział naszemu portalowi Bruno Lambrecht z CFE. – Widać, że miasto ma ogromną przyszłość. Będziemy więc inwestować dalej, szukamy już kolejnych działek.

Belgowie robili sobie zdjęcia nad Motławą, zwiedzali miasto, ale także terminal DCT w porcie. A de Mevergnies, ciągle nienaganną polszczyzną, zapewniał, że Gdańsk pozostaje atrakcyjny inwestycyjnie nie tylko dzięki nowoczesnej infrastrukturze: – Same finanse z Unii Europejskiej nie wystarczają. Ważni są też ludzie, którzy kochają swoje miasto, swój region, chcą tu żyć i być tu szczęśliwi. Oni też podnoszą atrakcyjność regionu, bo dzięki nim trwa dynamiczny rozwój. A w Gdańsku i na Pomorzu tak jest: widać, że gdańszczanie chcą i lubią tu żyć. To też duży plus, przyciągający kolejnych inwestorów.

Rudiego Vervoorta (z lewej) oprowadzal po mieście wiceprezydent Wiesław Bielawski.
Rudiego Vervoorta (z lewej) oprowadzal po mieście wiceprezydent Wiesław Bielawski.
Grzegorz Mehring

Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze