Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

"Beksiński nieznany" w Gdańsku. Wystawa w Teatrze Szekspirowskim

Zbiór ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - zobaczymy na wystawie "Beksiński nieznany" od 4 stycznia do 4 lutego 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o Beksińskim oraz pokazy VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Bilety są już dostępne.

"Beksiński nieznany" w Gdańsku. Wystawa w Teatrze Szekspirowskim
A
A
data publikacji: 11 grudnia 2017 r.

Wystawa 'Beksiński nieznany' na miesiąc: od 4 stycznia do 4 lutego 2018, trafi do Gdańska
Wystawa 'Beksiński nieznany' na miesiąc: od 4 stycznia do 4 lutego 2018, trafi do Gdańska
materiały prasowe

O Zdzisławie Beksińskim wiemy już sporo. Najbardziej kojarzone są jego obrazy z pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Potraktowana z pietyzmem biografia Magdaleny Grzebałkowskiej “Beksińscy. Portret podwójny” z 2014 roku przybliżała nam rodzinne relacje artysty, film “Ostatnia rodzina” (2016 r) Jana Matuszyńskiego wyjaśniał też jego tragiczną śmierć, a najnowszy dokument "Album wideofoniczny" (2017) złożony przez reżysera Marcina Borchardta z archiwalnych taśm kręconych ręką samego Beksińskiego próbował przeniknąć tajemnice malarza do końca.

Dla tych, którym nie dość wiedzy o tym intrygującym twórcy, Teatr Szekspirowski ma nie lada niespodziankę - wystawę, przygotowaną przez Fundację "Beksiński" i Muzeum Historyczne w Sanoku, skąd wyporzyczone są prace. Wystawa zostanie otwarta w Gdańsku już 4 stycznia 2018 r.

Wydarzenie daje szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię malarza. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

- Warto pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego zobaczymy na wystawie. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wystawę w TS oglądać można od 5 stycznia do 4 lutego 2018 roku, w godz. 14 – 20, w Sali Wystawienniczej i Foyer Tatru Szekspirowskiego (ul. W. Bogusławskiego 1). 20 stycznia 2018 o godz. 16 odbędzie się biograficzny wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna” (sala Główna teatru). Wykład zawiera analizę twórczości Beksińskiego w porównaniu z artystami współczesnymi oraz źródłami inspiracji mistrza. Przeplatany będzie prywatnymi filmami i wypowiedziami artysty, nagranymi przez pracowników „Fundacji Beksiński“. (Wykład może zostać też poprowadzony dla zorganizowanych grup szkolnych w dodatkowym terminie.)

 “Beksiński nieznany” jest częścią ogólnopolskiego tournée tego wydarzenia. Wystawa gościła już w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Z Gdańska pojedzie do Poznania.

Bilety na wystawę są już do kupienia w kasach teatru oraz online: www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

BILETY

1) 15 zł - dla osób indywidualnie odwiedzających Wystawę,

2) 12 zł - dla grup zorganizowanych odwiedzających Wystawę (minimum 10 osób),

3) 25 zł - bilet na Wystawę + pokazy w technice VR,

4) 20 zł – Biograficzny wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna” - Sala Główna Teatru, (w cenie biletu zwiedzanie Wystawy)

5) 12 zł – dodatkowy wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna” dla zorganizowanych grup szkolnych - maks. 60 osób na jednym wykładzie (w cenie zwiedzanie Wystawy).


Zdzisław Beksiński (1929-2005)
 wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora