Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk sfinansuje szpitalom sprzęt wart 4 mln zł, za pieniądze z podatków

Urząd Marszałkowski i Miasto Gdańsk podpisały porozumienie, na mocy którego szpitale marszałkowskie znajdujące się w Gdańsku zyskają od Miasta wsparcie na kwotę ponad 4 mln złotych. Chodzi o pieniądze, które Miasto otrzyma z podatku od nieruchomości, płaconego przez placówki medyczne. Gdański magistrat zdecydował się zrezygnować z tych środków - po to, by w całości poszły na poprawę jakości leczenia chorych.

Gdańsk sfinansuje szpitalom sprzęt wart 4 mln zł, za pieniądze z podatków
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2018 r.
- W idealnym systemie powinno być tak, że finalizowanie świadczeń przez płatnika pozwala na rozbudowę i modernizację szpitalnej infrastruktury. Tak niestety nie jest - mówił Paweł Orłowski (na zdj. po prawej stronie), członek zarządu województwa pomorskiego
- W idealnym systemie powinno być tak, że finalizowanie świadczeń przez płatnika pozwala na rozbudowę i modernizację szpitalnej infrastruktury. Tak niestety nie jest - mówił Paweł Orłowski (na zdj. po prawej stronie), członek zarządu województwa pomorskiego
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wsparcie otrzymają: Szpital im. Mikołaja Kopernika (d. Szpital Wojewódzki w Gdańsku), szpital na Zaspie, szpital dziecięcy na Polankach, psychiatryczny na Srebrzysku i Wojewódzkie Centrum Onkologii.

Porozumienie podpisano w czwartek, 23 sierpnia, w Szpitalu im. Kopernika. 4 mln zł to kwota, która uzbiera się podatku od nieruchomości do końca roku 2020.

Nie jest to pierwszy taki gest ze strony Gdańska wobec placówek medycznych. W ciągu ostatnich 10 lat Miasto umorzyło szpitalom marszałkowskim już ponad 12 mln zł.

- Ponieważ zmieniła się struktura organizacyjna szpitali, powstały wątpliwości, czy tego typu umorzenia mogą dotyczyć również placówek, które funkcjonują w systemie spółek prawa handlowego - poinformował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. -  Pan prezydent Paweł Adamowicz zadeklarował, że w związku z tymi wątpliwościami jest gotów przekazywać środki, w wysokości wcześniej umorzonego podatku, w każdym roku na przestrzeni najbliższych kilku lat.

- Dla naszej spółki to są niezwykle istotne pieniądze, które na pewno przyspieszą modernizację naszych placówek - mówił Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus. -  Na ten moment mamy w toku dwanaście inwestycji. Za oknami szpitala zobaczymy zmierzającą ku końcowi budowę lądowiska dla śmigłowców. To jedyny taki projekt, w tej konstrukcji, w Polsce. Za chwilę rozpoczniemy remont oddziału chorób wewnętrznych. W następnej  kolejności ruszymy z dużą modernizację oddziałów klinicznych, ortopedii dorosłych i dzieci. To pierwszy raz, gdy władze miasta i władze powiatu podpisują porozumienie, które przez szereg lat będzie kształtować pewne relacje. To niezwykle ważne i bardzo potrzebne.

Dzięki temu porozumieniu zyskają przede wszystkim pacjenci. Szpitale będą mogły ustalić konkretną politykę zakupową i inwestycyjną. Pieniądze o których mowa przeznaczane będą przede wszystkim na zakupy specjalistycznych sprzętów, ale też wspieranie programów prozdrowotnych czy modernizację szpitali. Decyzje o tym, jakie kwoty, na które potrzeby zostaną przeznaczone, będą podejmowane wspólnie przez oba samorządy.

- Samorząd gminny nie jest odpowiedzialny za kliniczną ochronę zdrowia, ale mimo tego, czuję moralny obowiązek, by w miarę możliwości finansowych, wspierać szpitale marszałkowskie - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Tą umową legalizujemy, porządkujemy coś, co było utartą praktyką. Szpitale marszałkowskie wpłacają podatek od nieruchomości, a Miasto co do złotówki przekazuje te pieniądze szpitalom. Jednym słowem, świadomie pozbawiamy się dochodu. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku, z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Apeluję do innych prezydentów, wójtów i burmistrzów, jeśli na ich terenie są szpitale marszałkowskie, publiczne, aby szli śladem Gdańska.

Warto podkreślić, że pomysł na taką współpracę samorządów jest w regionie rzadkością, stąd apel prezydenta Gdańska, aby inni włodarze przyjrzeli się budowaniu tego wyjątkowego systemu i zechcieli go wesprzeć. 

- Spotykamy się w podobnym odzewem w powiecie wejherowskim i ostatnio mieliśmy podobne inicjatywy w przypadku budowy odziału hematologii w szpitalu w Słupsku. Innych tego typu pozytywnych przykładów nie mamy - dodał marszałek Mieczysław Struk.

W ciągu ostatnich 5 lat, Miasto Gdańsk kupiło specjalistyczny sprzęt dla szpitali w Gdańsku za kwotę 2 mln 200 tys zł.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora