Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Będzie rekord frekwencji na Treflu. Anastasi potrenuje gdańszczan i Belgów

W piątek, 16 marca, siatkarze Trefla podejmą Cuprum Lubin. W Ergo Arenie padnie rekord frekwencji tegorocznego sezonu Plus Ligi - na trybunach zasiądzie około 10 tys. osób. Tymczasem trener Andrea Anastasi przedłużył umowę z gdańskim klubem na kolejny sezon, ale to nie jedyne zajęcie jakiego się podjął: do 2020 roku będzie także selekcjonerem reprezentacji Belgii.

Będzie rekord frekwencji na Treflu. Anastasi potrenuje gdańszczan i Belgów
A
A
data publikacji: 15 marca 2018 r.

W piątek, 16 marca, podczas meczu Trefla z Cuprum Lubin padnie rekord frekwencji. Wszystko przez obecność na trybunach uczniów z kaszubskich szkół
W piątek, 16 marca, podczas meczu Trefla z Cuprum Lubin padnie rekord frekwencji. Wszystko przez obecność na trybunach uczniów z kaszubskich szkół
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

5 500 osób - to jak dotychczas najwyższy wynik frekwencyjny tego sezonu PlusLigi, osiągnięty na początku stycznia 2018 roku, kiedy w Ergo Arenie Trefl grał z PGE Skrą Bełchatów. Rekordy dwóch poprzednich sezonów to 9 592 i 7 600 kibiców. Ten pierwszy należy do finałowej potyczki PGE Skry z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w łódzkiej Atlas Arenie (2016/2017), a drugi ponownie do meczu Trefla z bełchatowianami, tym razem z lutego 2016 roku.

Już we wtorek, 13 marca - na trzy dni przed piątkowym starciem Trefla z Cuprum Lubin - pewne było, że na trybunach hali na granicy Gdańska i Sopotu zasiądzie co najmniej 8 500 osób! Wszystko za sprawą blisko 7 tysięcy uczniów z kaszubskich szkół, którzy na to spotkanie przybędą w ramach współpracy Stowarzyszenia Trefl Pomorze i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Już po raz trzeci przy okazji meczów drużyn spod znaku Trefla odbywa się finał konkursu plastycznego, organizowanego w ramach inicjatywy „Aktywne Kaszuby”, w którym startują dzieci uczące się języka kaszubskiego. Na Pomorzu jest ich blisko 20 tysięcy.

Rekord frekwencji w historii występów gdańszczan w PlusLidze wynosi 10 635 osób i został ustanowiony w sezonie 2014/2015 podczas meczu z PGE Skrą. Ligowy rekord wszechczasów wynosi 11 000 osób i w tym samym sezonie padł podczas spotkania PGE Skry z Asseco Resovią Rzeszów.

W piątek na trybunach w Ergo Arenie zasiądzie około 10 tys. kibiców. Na blisko 24 godziny przed meczem w sprzedaży zostało ostatnie 350 biletów.

Podczas meczu kibice będą świadkami wyjątkowej kaszubskiej oprawy: wystąpią śpiewająca po kaszubsku piosenkarka Weronika Korthlas, orkiestra dęta czy kaszubski zespółu taneczny.

- Tuż obok parkietu pojawi się scena, na której już 30 minut przed meczem po raz pierwszy wystąpi Weronika Korthlas, śpiewając hymn Kaszub. Po pierwszym secie zaśpiewa natomiast „Wele wele wetkę” oraz „Mowia Kaszebe”. Na ekranach nad boiskiem wyświetlany będzie tekst piosenek, więc zachęcamy wszystkich kibiców do wspólnego śpiewu - zaznacza Małgorzata Ciszewska, odpowiedzialna w Treflu Gdańsk za marketing. - W Ergo Arenie zawitają także Przodkowska Gminna Orkiestra Dęta i kaszubski zespół taneczny, pojawią się lokalni wystawcy z rękodziełem, więc zdecydowanie będzie to też okazja do odkrycia regionu. W hali będzie też można bliżej zapoznać się językiem kaszubskim, ponieważ mecz prowadzić będzie dwóch spikerów, a na filmikach puszczanych na ekranach nad boiskiem pojawiać się będą kaszubskie napisy. 

Początek piątkowego meczu Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin o godz. 18.00. 

Trener Andrea Anastasi po raz pierwszy w karierze będzie pełnił jednocześnie obowiązki trenera klubowego (Trefl Gdańsk) i selekcjonera reprezentacji (Belgia)
Trener Andrea Anastasi po raz pierwszy w karierze będzie pełnił jednocześnie obowiązki trenera klubowego (Trefl Gdańsk) i selekcjonera reprezentacji (Belgia)
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Do końca rozgrywek PlusLigi pozostało jeszcze trochę czasu (po sezonie zasadnidzym, czeka nas play-off), ale już teraz Trefl i trener Andrea Anastasi doszli do porozumienia w sprawie dalszej współpracy. Włoch jest w Gdańsku od sezonu 2014/2015, będzie także w 2018/19. 

- Pracujemy nad przyszłością klubu, a zatrzymanie trenera Anastasiego było naszym priorytetem. To wybitny szkoleniowiec, który już osiągnął z naszym zespołem historyczne sukcesy, a cały czas ma niesamowitą energię do pracy w Gdańsku i dalszego rozwijania projektu, który zapoczątkowaliśmy przed sezonem 2014/2015. Rok temu podpisaliśmy kontrakt na obecne rozgrywki z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy i bardzo się cieszymy, że ten zapis został właśnie wypełniony - mówi Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk. 

Trener Anastasi funkcję szkoleniowca Trefla będzie łączył z prowadzeniem reprezentacji Belgii. Na stanowisku selekcjonera zastąpił Vitala Heynena, który został szkoleniowcem... polskiej kadry.

Anastasi po raz pierwszy w karierze będzie równocześnie prowadzić zespół klubowy i reprezentację. Belgia jest czwartym krajem, w którym Włoch obejmie drużynę narodową. Wcześniej Anastasi pracował kadrami Włoch, Hiszpanii oraz z biało-czerwonymi, z którymi m.in. w 2012 roku triumfował w Lidze Światowej.

- Jestem jednocześnie bardzo szczęśliwy, jak i ciekawy i postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, by z reprezentacją Belgii osiągnąć tak dobry wynik, jak to tylko możliwe. Jest to też oczywiście kolejne, wspaniałe wyzwanie w moim życiu. Jednocześnie bardzo się cieszę, że zostaję w Gdańsku. Od początku mojej pracy tutaj powtarzam, że mocno wierzę w ten projekt, który zaczęliśmy cztery sezony temu i nic w tej kwestii się nie zmienia - przekonuje trener Anastasi. - Łączenie tych dwóch funkcji, trenera Trefla Gdańsk i reprezentacji Belgii, zdecydowanie można pogodzić. Sezon reprezentacyjny w Belgii zaczyna się po zakończeniu rozgrywek PlusLigi i także kończy zanim w Polsce zacznie się liga. Oczywiście nie będzie mnie w Gdańsku podczas okresu przygotowawczego, jednak po ostatnich czterech latach współpracy z moim sztabem szkoleniowym jestem przekonany, że drużyna na starcie rozgrywek będzie w bardzo dobrej formie.

Umowa z reprezentacją Belgii jest ważna do 2020 roku (wtedy odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio), z możliwością wcześniejszego rozwiązania.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl