Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Będzie komiks inspirowany życiem i twórczością Hansa Memlinga. Dziś mija termin nadsyłania prac

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłosiła konkurs na komiks inspirowany życiem lub twórczością wielkiego malarza niderlandzkiego: Hansa Memlinga. Autor lub autorzy zwycięskiej pracy otrzymają 8 tysięcy złotych, a komiks zostanie wydany i zaprezentowany podczas Gdańskich Spotkań Komiksowych 2017.

Będzie komiks inspirowany życiem i twórczością Hansa Memlinga. Dziś mija termin nadsyłania prac
A
A
data publikacji: 15 listopada 2016 r.

Obrazy Memlinga oraz Van Eycka i Breughela można było oglądać w Gdańsku na specjalnej wystawie w 2010 roku
Obrazy Memlinga oraz Van Eycka i Breughela można było oglądać w Gdańsku na specjalnej wystawie w 2010 roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Hans Memling to XV-wieczny malarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie, autor m.in. słynnego Sądu Ostatecznego, który jest ozdobą i chlubą Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- Aby uczcić pamięć słynnego artysty, wydamy komiks inspirowany głównie Sądem Ostatecznym, ale także życiem i całą twórczością Memlinga. W tym celu zorganizowaliśmy konkurs. Już wcześniej organizowaliśmy podobny konkurs poświęcony Janowi Heweliuszowi, uznaliśmy, że ta formuła jest ciekawa i interesująca dla twórców komiksu - mówi Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji Literatury Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tym, co szczególnie powinno przyciągnąć twórców jest nagroda: 8 tysięcy złotych (po 4 tysiące zł. za rysunek i za scenariusz) dla najlepszej pracy wykonanej przez jednego autora lub dwuosobowy zespół. 

- Daliśmy twórcom wolną rękę, jeśli chodzi o interpretację. Komiks może być mocno inspirowany życiem i twórczością Memmlinga, oparty na konkretnym wydarzeniu z jego życia lub jednym dziele, ale może być też nowym spojrzeniem - mówi Czaja.

Zwycięski komiks zostanie wydany w 2017 roku. Jego oficjalna premiera odbędzie się na początku czerwca, podczas Gdańskich Spotkań Komiksowych, organizowanych przez WiMBP w Gdańsku. Album będzie dystrybuowany m.in. przez bibliotekę oraz księgarnie i sklepy specjalizujące się w sprzedaży komiksów.
 

WiMBP

Do konkursu może przystąpić każdy, bez względu na wiek. Termin nadsyłania prac upływa 20 listopada 2016 r. Prace zgłoszone do konkursu muszą zawierać zarys scenariusza i cztery przykładowe plansze albumu w formacie A4.

Zgłoszenia można dokonać przesyłając drogą pocztową lub dostarczając osobiście wydruk w jednym egzemplarzu wraz z wersją elektroniczną pod adres: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Targ Rakowy 5/6 80-806 Gdańsk, z dopiskiem: Komiks Hans Memling. Do zgłoszenia należy dołączyć podpisane oświadczenie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest akceptacja regulaminu.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12 grudnia 2016 r.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora