• Start
  • Wiadomości
  • Bazylika św. Mikołaja. Zabytkowy pulpit z orłem stanisławowskim wrócił na swoje miejsce

Bazylika św. Mikołaja. Zabytkowy pulpit z orłem stanisławowskim wrócił na swoje miejsce

Został odlany z brązu z okazji elekcji ostatniego władcy Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Po drugiej wonie światowej został podzielony na kilka elementów, które trafiły m.in. do krypty i zakrystii, utracił berło i herb. Teraz odnowiony pulpit pod kancjonały trafił do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja, gdzie można go podziwiać.
26.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pulpit na kancjonały w kształcie orła stanisławowskiego z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w szponach berło i herb Gdańska
Pulpit na kancjonały w kształcie orła stanisławowskiego z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w szponach berło i herb Gdańska
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Pulpit na kancjonały* w kształcie orła stanisławowskiego, z rozpostartymi skrzydłami, trzymającego w szponach berło i herb Gdańska, został odlany z okazji elekcji ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku.

*kancjonał to zbiór pieśni kościelnych wraz z ich opracowaniem muzycznym. Śpiewnik z nutami pieśni religijnych


Przez 200 lat pulpit stanowił ważny element wystroju kościoła św. Mikołaja. Był symbolem Rzeczpospolitej w Gdańsku. W czasie rozbiorów nie pozwalał zapomnieć o ojczyźnie. Po drugiej wojnie światowej zabytek eksponowany był w dominikańskiej świątyni, początkowo w prezbiterium, a potem na stopniach ołtarza. Podzielony na kilka elementów, które trafiły m.in. do krypty i zakrystii, utracił berło i herb.

Orzeł z herbem Gdańska. Cenny zabytek po konserwacji w Bazylice św. Mikołaja

 

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Pulpitu na kancjonały z 1764 roku prezentowany w prezbiterium kościoła
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Pulpitu na kancjonały z 1764 roku prezentowany w prezbiterium kościoła
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W sobotę, 26 września, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odnowiony i częściowo zrekonstruowany pulpit na nuty pieśni religijnych został ponownie zaprezentowany w zakonnym prezbiterium. Wydarzeniu towarzyszyła dekoracja kwiatowa, nawiązująca do XVII- i XIX-wiecznej tradycji ozdabiania orła przez wiernych girlandami.

Orzeł wykonany w 1764 roku przez Ernsta Friedricha Kocha znowu przytrzymuje szponami gdański herb. Element odtworzony na podstawie fotografii z lat 70. XX wieku jest dziełem zespołu interdyscyplinarnego pracującego pod kierunkiem Kamili Ślefarskiej. Prace konserwatorskie sfinansowała miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Za KFP

Kościół św. Mikołaja. Zobacz jak wygląda wnętrze odnawianej świątyni

Kościół św. Mikołaja. Co znaleźli archeolodzy pod posadzką, podczas ratowania pękającej świątyni?

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska