PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Bazylika Św. Brygidy. Nuncjusz apostolski poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny [FOTOGALERIA]
Bazylika Św. Brygidy. Nuncjusz apostolski poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny [FOTOGALERIA]
W sobotę, 16 grudnia, w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podczas uroczystej mszy św. poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. W uroczystości uczestniczyć będą m.in. prezydent RP Andrzej Duda i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Bazylika Św. Brygidy. Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny
Bazylika Św. Brygidy. Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Bazylika św. Brygidy w Gdańsku to świątynia legenda. To częsty cel religijnych i turystycznych odwiedzin. W latach 80-tych ubiegłego stulecia kościół ten był jednym z centrów antykomunistycznego oporu. To tu ówczesny proboszcz ks. prałat Henryk Jankowski odprawiał msze za ojczyznę, po których często dochodziło do ulicznych demonstracji. Ks. kanonik Ludwik Kowalski, obecny proboszcz, oprowadza nas po wnętrzu świątyni. Pokazuje powstający tu od lat Bursztynowy Ołtarz. Zaprasza na dużą uroczystość, która odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017r.

                                                                                Zobacz Bursztynowy Ołtarz w Kościele Św. Brygidy

- To bardzo ważna chwila dla parafii i Gdańska. Podczas uroczystej mszy św. o godz. 16.00 zaplanowane jest poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny przez nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Salvatore Pennacchio, obecni też będą prezydent RP Andrzej Duda i abp Sławoj Leszek Głódź - mówi ksiądz proboszcz.

Z wdzięczności za niepodległość i Św. Jana Pawła II

Bursztynowy Ołtarz to dzieło, które powstaje od około 17 lat. Jego inicjatorem był ówczesny proboszcz parafii ksiądz prałat Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy. Pomysł zrodził się podczas pielgrzymki do Częstochowy, gdzie ojcowie paulini zaprezentowali gościom z Gdańska skarby Jasnej Góry zdobione bursztynem. Niedługo potem powstał projekt ołtarza autorstwa Stanisława Radwańskiego, rektora ASP w Gdańsku i pierwsze elementy wykonane przez znanego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Ołtarz w Bazylice Św. Brygidy do efekt misternej pracy gdańskich bursztynników
Ołtarz w Bazylice Św. Brygidy do efekt misternej pracy gdańskich bursztynników
zdj. Grzegorz Mehring

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to dzieło, które wciąż jest tworzone, wciąż rozbudowywane. Ma być wotum wdzięczności Opatrzności Bożej za dar niepodległości i św. Jana Pawła II.

Misterna konstrukcja i historyczna symbolika

W centrum ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy. Nietypową suknię z długim trenem wykonano z unikatowego białego bursztynu. Powyżej, pod gotyckim sklepieniem prezbiterium, znajduje się orzeł biały. U podstawy ołtarza natomiast umieszczone są figury z brązu, dwa filary polskiego Kościoła - polski papież Św. Jan Paweł II i prymas tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Nieco wyżej umiejscowiono postaci: św. Brygidy i św. Marii Elżbiety Hasselblad. W 2014  roku w ołtarzu umieszczono też bursztynową monstrancję i zawieszono dwa relikwiarze metrowej wysokości z relikwiami serca i krwi św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Choć całość wydaje unosić się w powietrzu, tak naprawdę opiera się na 26 rurach.

W centrum ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy.
W centrum ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy.
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Kolejnymi elementami nastawy będą: łany zbóż - symbolizujące Eucharystię oraz krzyże polskie: historyczne, niepodległościowe, z miejsc kaźni i solidarnościowe. Wszystkie elementy będą inkrustowane bursztynem. Osobą odpowiedzialną za realizację projektu jest prof. Stanisław Radwański. Wykonawcami: Mariusz Drapikowski, Leszek Sobiech i Iwona Pomoryn.

Ziarenko do ziarenka

Idea budowy Bursztynowego Ołtarza zrodziła się w Gdańsku w maju 2015 r. dzięki Metropolicie Gdańskiemu Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który zatwierdził w obecności artystów związanych z tą ideą, projekt nowych segmentów w nastawie. Gdy Ołtarz zostanie ukończony, bursztynu, który jest najważniejszym elementem jantarowej nastawy w prezbiterium św. Brygidy, będzie więcej niż w Bursztynowej Komnacie!

Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. kanonik Ludwik Kowalski
Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. kanonik Ludwik Kowalski
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Jak mówi ksiądz proboszcz: - W tym dziele, jedynym w swoim rodzaju, uczestniczyć może każdy bez wyjątku. Fundatorami są zwykli ludzie przynoszący bursztyn, srebro i złoto. Serdecznie zachęcam i proszę o zaangażowanie wszystkich gdańszczan, pomorzan, turystów z Polski i świata, bo przecież z małych ziarenek tworzymy bochen chleba.

Program uroczystości w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku

- 16 grudnia (sobota) 2017 r., godz. 16.00 uroczysta msza św., podczas której nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci „Bursztynowy Ołtarza Ojczyzny”

- w przeddzień, dnia 15 grudnia 2017 r. (piątek), godz. 19.00

KONCERT SYMFONICZNY z okazji poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny

Wystąpią: Łukasz Borowicz - dyrygent, Bomsori Kim - skrzypce (Laureatka II nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego), Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:

  • Henryk Wieniawski
  • H. Wieniawski Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
  • K. Meyer Musique scintillante
  • P. Moss Hymne papal
  • A. Panufnik Sinfonia Sacra 


Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze