Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dron w świątyni. Niecodzienny film o Bazylice Św. Brygidy

Słynna gdańska Bazylika Św. Brygidy znakomicie prezentuje się na tle panoramy miasta. Jej najbardziej znanym i przyciągającym uwagę fragmentem jest Bursztynowy Ołtarz. Proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski udostępnił nam film, na którym widać świątynię z lotu ptaka, niezwykłe są też zdjęcia z jej wnętrza robione przy użyciu drona. Przy okazji zamieszczamy apel ks. proboszcza do ludzi, którzy chcieliby wesprzeć budowę ołtarza.

Dron w świątyni. Niecodzienny film o Bazylice Św. Brygidy
A
A
data publikacji: 27 lipca 2018 r.
zdj. Łukasz Grzyb


Słynna gdańska Bazylika Św. Brygidy znakomicie prezentuje się na tle panoramy miasta. Jej najbardziej znanym i przyciągającym uwagę fragmentem jest Bursztynowy Ołtarz. Proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski udostępnił nam film, na którym widać świątynię z lotu ptaka, niezwykłe są też zdjęcia z jej wnętrza robione przy użyciu drona.

Kościół św. Brygidy to świątynia, której przedstawiać nie trzeba. Znajduje się w sercu miasta, łącząc historię z teraźniejszością. Przyciąga jednak nie tylko ze względu na swoją historię, na rolę, którą odegrał w czasie walki z komunizmem, ale także na obecność w niej Bursztynowego Ołtarza. Inicjatorem jego powstania był przed laty proboszcz parafii ksiądz Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy. Pomysł zrodził się podczas pielgrzymki do Częstochowy, gdzie ojcowie paulini zaprezentowali gościom z Gdańska skarby Jasnej Góry zdobione bursztynem
- To dzieło niezwykłe, tworzone od 2000 roku. Z jednej strony to wyraz podziękowania mieszkańców za wolną ojczyznę, z drugiej to wspaniałe dzieło sztuki stworzone przez gdańskich bursztynników - mówi ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku.

 Filmowa impresja o Bazylice Św. Brygidy - autor Łukasz Grzyb:

Patriotyczne elementy sąsiadują na ołtarzu z religijnymi. W centrum znajduje się obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy, powyżej orzeł biały. Jest ogromna monstrancja, jest też napis "Solidarność". 3 lata temu zamontowany został krzew winogron, który symbolizuje Chrystusa. Kolejnymi elementami nastawy będą: łany zbóż – symbolizujące Eucharystię oraz krzyże polskie: historyczne, niepodległościowe, z miejsc kaźni i solidarnościowe. Wszystkie elementy będą inkrustowane bursztynem. Osobą odpowiedzialną za realizację projektu jest prof. Stanisław Radwański. Wykonawcami: Mariusz Drapikowski, Leszek Sobiech i Iwona Pomoryn.

Obecny efekt to jednak jedna trzecia planowanych prac. Stąd apel księdza proboszcza o wsparcie idei budowy Ołtarza:

JAK POMÓC W KONTYNUACJI PRAC PRZY BURSZTYNOWYM OŁTARZU?

Składam serdeczne podziękowania przede wszystkim osobom zaangażowanym przez 17 lat w tworzenie Bursztynowego Ołtarza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. To wyjątkowe dzieło powstające w światowej stolicy bursztynu w Gdańsku, o którym Metropolita Gdański w homilii powiedział:

„Ołtarz powstał nie dla próżności ludzkiej - to jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii. Za wiano polskich dziejów, za dar ojczyzny, za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze, za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i jego matką, za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy, za ludzi wiernych, miłujących, co Polskę kochają, a nie złorzeczą".

Dziękuję za modlitwę, życzliwość, bursztyn, srebro i złoto. Obecnie w przestrzeni 30 – procentowej Ołtarz został zbudowany, a przed nami prace podczas których zostaną dodane kolejne elementy: rozbudowana winorośl po obu skrajnych skrzydłach nastawy tworzyć będzie obfitą Winnicę Pańską. U podłoża wyrosną łany przenicy - symbol Eucharystii. W przestrzeni, pomiędzy elementami nośnymi zostaną wkomponowane podłużne plastry bursztynowe. Natomiast w górnych partiach nastawy jaśnieć będą historyczne krzyże inkrustowane bursztynem, znaczące szlaki naszej polskiej historii. Nadal potrzebny jest bursztyn - ok. 1000 kg, srebro, złoto oraz środki pieniężne na opłacenie misternej jubilerskiej pracy.

Szczegóły dotyczące wsparcia i nr konta znajdziesz TUTAJ

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl