• Start
  • Wiadomości
  • Bazylika Mariacka: wielki remont, znika 30 miejsc parkingowych i przejście

Bazylika Mariacka: wielki remont, znika 30 miejsc parkingowych i przejście

Robotnicy zaczęli stawiać rusztowania w środę, 22 marca. Wokół Bazyliki Mariackiej trzeba było zadbać o bezpieczeństwo - więc zbudowano solidne ogrodzenie. Wynikają z tego pewne niewygody: trzeba było wyłączyć z użytkowania blisko 30 miejsc parkingowych pod świątynią, zamknięto też zaułek Plebania - urokliwe przejście między ul. Podkramarską a Mariacką.
23.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rusztowania w czwartek, 23 marca, pięły się już wysoko po szerokiej ścianie Bazyliki Mariackiej, od strony ul. Podkramarskiej i Świętego Ducha

Rusztowania stawiane są w dwóch miejscach. Największe - przy ścianie od strony ul. Podkramarskiej i Św. Ducha. Drugie - od strony ul. Mariackiej. Wkrótce będzie stawiane trzecie rusztowanie - od strony ul. Piwnej.

Prace na Podkramarskiej, która przebiega pod samymi murami świątyni, mają ten skutek, że z użytkowania wyłączono blisko 30 miejsc parkingowych.

- I to na jakieś trzy lata - mówi ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. - Gdy skończą się prace na dachu i murach, zaczniemy kopać przy fundamentach. Jest tam zasypane pomieszczenie dawnej kotłowni, która działała jeszcze w czasie wojny. Chcę je wyremontować po to, by w przyszłości służyło do celów ekspozycyjnych. Będziemy tam organizować wystawy.

Rusztowanie od strony ul. Mariackiej wymusiło na kilka miesięcy zamknięcie zaułka Plebania, którym gdańszczanie i turyści szli na Podkramarską. Teraz, by się tam dostać, trzeba będzie obejść plebanię i Kaplicę Królewską - przez ul. Świętego Ducha.

Jakie prace będą wykonywane w najbliższych miesiącach? Naprawa ubytków w potężnym dachu kościoła, wymiana dwóch wielkich okien (od strony Podkramarskiej) i czyszczenie murów z zanieczyszczeń, które osadzały się od stuleci.

- Po prostu na rusztowania wejdą konserwatorzy i będą czyścić, cegła po cegle - podkreśla ks. Bradtke. - Benedyktyńska praca, która zajmie najmniej trzy, cztery miesiące.

Z powodu prac wyłączono z ruchu ul. Podkramarską, przy której znajdowało się blisko 30 miejsc parkingowych. - Na długo - mówi ks. Bradtke. - Nawet trzy lata

Największa i najbardziej znana świątynia w mieście, która jest jednym z symboli Gdańska, nie była remontowana od lat. Do tego nie ominęła jej nawałnica, która w lipcu ubiegłego roku nawiedziła miasto, co fatalnie wpłynęło na będący już i tak w nienajlepszym stanie dach Bazyliki Mariackiej.

- Przez niewyremontowane okna woda dużymi strumieniami wciskała się do wnętrza tej największej ceglanej świątyni w Europie. Największe zniszczenia odkryliśmy jednak w czasie oględzin dachu Bazyliki. Ponad 400 dachówek wraz z wiatrem i wodą spłynęło z połaci dachu - tłumaczył tuż po nawałnicy ks. proboszcz Ireneusz Bradtke.

Dlatego w czwartek 9 marca 2017 r. ks. Bradtke podpisał z wykonawcą umowę na kapitalny remont dachu Bazyliki. Zadania podjęło się przedsiębiorstwo ogólnobudowlane i konserwacji zabytków z Malborka. Będzie to pierwszy remont generalny, liczącego niemal hektar powierzchni dachu, od czasu jego odbudowy po wojnie, w latach 1946-49.

W górę pnie się również rusztowanie od strony ul. Mariackiej. Z tego powodu trzeba było zamknąć przejście przez zaułek Plebania

Podpisana umowa przewiduje kapitalny remont konstrukcji dachu wraz z całkowitą wymianą pokrycia. Remont elewacji Bazyliki będzie prowadzony równocześnie.

Prace nie będą przeszkodą dla codziennej działalności świątyni - nabożeństwa będą się odbywały bez zakłóceń, a turyści i odwiedzający będą mieli możliwość zwiedzania zabytku.

Remont Bazyliki realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (projekt „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku poprzez wykonanie kompleksowych prac konserwatorsko-restauracyjnych i adaptację dawnej kotłowni na cele multimedialne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do województwa pomorskiego) przy wsparciu Miasta Gdańska.

Czytaj więcej: Bazylika Mariacka w końcu doczeka się generalnego remontu!

TV

Pracownicy magistratu oddali krew