• Start
  • Wiadomości
  • Bazylika Mariacka odzyska średniowieczne dzieła sztuki - dzięki niemieckim ewangelikom

Bazylika Mariacka odzyska średniowieczne dzieła sztuki - dzięki niemieckim ewangelikom

Dwa średniowieczne dzieła sztuki pochodzące z około 1435 roku zostaną zwrócone Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przyjadą z Niemiec - przekazał je tamtejszy Kościół ewangelicki.
27.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama Gdańska z Bazyliką Mariacką. Widok z Góry Gradowej
Panorama Gdańska z Bazyliką Mariacką. Widok z Góry Gradowej
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Informację przekazał Onet. Portal powołuje się na oświadczenie Unii Kościołów Ewangelickich w Berlinie, która podała, że do Bazyliki Mariackiej - największej i najbardziej znanej świątyni w mieście, będącej jednym z symboli Gdańska - powrócą dwa średniowieczne dzieła sztuki: nastawa ołtarzowa i jej podstawa (predella).

Oba cenne przedmioty powstały około 1435 roku. Niestety ich autorstwo jest nieznane. Do maja 1942 roku znajdowały się w gdańskiej Bazylice Mariackiej, skąd podczas nalotów zostały przewiezione w bezpieczne miejsce.


Finalnie pod koniec wojny dzieła wywieziono do Berlina. Ponieważ do 1945 roku Bazylika Mariacka była kościołem ewangelickim, UEK jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich pozostawała przy stanowisku, że wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki, należą do niej.

Jak podaje Onet, „predella od ponad 60 lat była częścią ołtarza w kościele św. Jana w dzielnicy Berlina Moabicie. Z kolei nastawa ołtarzowa znajdowała się w berlińskiej Galerii Malarstwa. Przekazanie dzieł do Gdańska jest prezentem.”

Zanim predella powróci do Gdańska, zostanie pożegnana uroczyście w Berlinie, podczas niedzielnej mszy świętej. Podczas wydarzenia obecna ma być delegacja z Gdańska i ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski, dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie oraz przedstawiciele innych instytucji.

Gdańska konkatedra to największa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Budowano ją etapami przez 159 lat, począwszy od 25 marca 1343 r.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie