Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Baw się z Gdańskiem! Święto Miasta: czekają 3 dni atrakcji

Rodzinny Bieg Gdańszczan, historyczna parada, pokaz zabytkowych samochodów, koncerty i wiele innych - takie atrakcje przygotował gdański samorząd dla mieszkańców z okazji Święta Miasta. Wspólna zabawa rozpocznie się w piątek 27 maja 2016 r. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Baw się z Gdańskiem! Święto Miasta: czekają 3 dni atrakcji
A
A
data publikacji: 24 maja 2016 r.

Tak jak co roku - nie może zabraknąć Rodzinnego Biegu Gdańszczan. To już po raz jedenasty! Początek: w sobotę, o godz. 9, na Targu Węglowym.
Tak jak co roku - nie może zabraknąć Rodzinnego Biegu Gdańszczan. To już po raz jedenasty! Początek: w sobotę, o godz. 9, na Targu Węglowym.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- W tym roku będzie bardzo rodzinnie, zorganizowaliśmy wiele wydarzeń z myślą o najmłodszych. Dzieciom poświęciliśmy całą niedzielę, 29 maja. Ale jednocześnie będzie koncertowo i motoryzacyjnie, bo zaplanowaliśmy też występy, rajdy i pokazy samochodów - zapowiada Monika Orchowska z Fundacji Gdańskiej, która przygotowała Święto Miasta.

Tegoroczną, 12. edycję Święta Miasta zainauguruje XII Rajd Kaszub Gdańsk, który wystartuje o godz. 17 z Targu Węglowego. W tym samym miejscu, o godz. 20.15 odbędzie się oficjalne otwarcie regat Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Wieczór zakończy koncertowo Robert Janowski, muzyk i kompozytor, znany przede wszystkim jako prowadzący program „Jaka to melodia”. Na scenie plenerowej na Targu Węglowym wykona 20 hitów, na które mieszkańcy głosowali w plebiscycie TOP20. Jakich? To będzie niespodzianka. Koncert „Lista Przebojów Roberta Janowskiego” rozpocznie się o godz. 20.30.

Piątkowy wieczór to koncert Lista Przebojów Roberta Janowskiego, który rozpocznie się o godz. 20.30.
Piątkowy wieczór to koncert Lista Przebojów Roberta Janowskiego, który rozpocznie się o godz. 20.30.
J&R Stefanowicz SARA STUDIO

Sobota, 28 maja

Tego dnia również będzie moc atrakcji. Rozpocznie się aktywnie, na Targu Węglowym, gdzie o godz. 9 rozpocznie się XI Rodzinny Bieg Gdańszczan. Zapisy osób indywidualnych  będą jeszcze możliwe w dniu startu. Bieg ruszy ulicami Wojciecha Bogusławskiego - Ogarną - Powroźniczą - Pończoszników - Chlebnicką - Klesza - Krowią - Świętego Ducha - Kołodziejską - Tkacką - Garbary - Ogarną - Wojciecha Bogusławskiego, i zakończy się na Targu Węglowym. Na najlepszych na mecie czekać będą atrakcyjne nagrody, a wszyscy, którzy wezmą udział, bez względu na wyniki, otrzymają medal.

Nie zabraknie tego dnia również akcentów historycznych. O godz. 10 na Placu Kobzdeja stanie XV-wieczne obozowisko rycerskie, a o godz. 12 spod Złotej Bramy ulicami Gdańska przejdzie Wielka Historyczna Parada, upamiętniająca nadanie miastu w 1457 r. przywilejów przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

W tym samym czasie, o godz. 11, przy molo w Brzeźnie odbędzie się start pierwszego wyścigu Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta: o Puchar Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Konkurs Elegancji XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów to z kolei propozycja dla fanów motoryzacyjnej klasyki. O godz. 13 na Targu Węglowym stawią się unikalne zabytkowe egzemplarze od okresu przedwojennego aż do lat dziewięćdziesiątych - łącznie prawie sto samochodów i aż 200 członków załóg z Polski i innych krajów Europy.

W sobotę coś dla miłośników motoryzacji: 200 efektownych aut jednej marki. Konkurs Elegancji XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów.
W sobotę coś dla miłośników motoryzacji: 200 efektownych aut jednej marki. Konkurs Elegancji XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów.
zabytkowi.com

Wieczorem znów zrobi się muzycznie - znany jazzman Wojtek Mazolewski z projektem Wojtek Mazolewski Quintet i Przyjaciele świętować będzie 30-letni jubileusz swojej pracy artystycznej. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Po jego zakończeniu organizatorzy przygotowali dla mieszkańców specjalną niespodziankę.

- Zaplanowaliśmy pokaz laserowy - coś, czego jeszcze z okazji Święta Miasta nie było. Dotychczas wydarzenie kończyło się pokazem fajerwerków, w tym roku będzie wyjątkowo Przez pokazem wyświetlimy krótki, ale szczególny film, nawiązujący do historycznych losów Gdańska - mówi Monika Orchowska.


Niedziela 29 maja

Z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Energa Gdańsk odbędzie się całodniowy Festyn Rodzinny „Gdańsk Dzieciom”. Organizatorzy przygotowali 100 atrakcji dla najmłodszych, m.in. gry miejskie pełne wyzwań sportowych i rekreacyjnych oraz te skupione wokół nauki, ekologii i sztuki. Będzie można podziwiać współczesne i historyczne pojazdy ZKM, straży pożarnej, policji, komandosów i pomocy medycznej.

Podczas festynu rozpocznie się także inauguracja XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Cały Gdańsk czyta dzieciom”. Czytać będą między innymi: Maciej Orłoś, Edyta Jungowska oraz Katarzyna Żak i Cezary Żak. O godz. 13 odbędzie się wielkie wspólne czytanie „Lokomotywy”, z piosenkami i animacjami, które poprowadzi Miejski Teatr Miniatura i Teatr Improwizacji. Festyn potrwa od godz. 11 do 18. Więcej informacji o Festynie Rodzinnym "Gdańsk Dzieciom"


WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA.

Szczegółowy program Święta Miasta

Fundacja Gdańska


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora