PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Basil Kerski ponownie dyrektorem ECS. Zapowiada ciągłość programową

Basil Kerski ponownie dyrektorem ECS. Zapowiada ciągłość programową
W wyniku pozytywnej rekomendacji komisji konkursowej, Basil Kerski został ponownie powołany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Kadencja ma trwać pięć lat.

Basil Kerski, nowy-stary dyrektor ECS
Basil Kerski, nowy-stary dyrektor ECS
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Zdaniem Basila Kerskiego najważniejszym celem na najbliższe lata działalności ECS jest ciągłość programowa, zachowanie jakości oferty i otwartego charakteru tego miejsca, a także wzmocnienie pozycji jednej z najważniejszych instytucji pamięci i kultury obywatelskiej w Polsce i w Europie.

– Jestem dumny z dotychczasowych sukcesów naszego zespołu - podkreśla Basil Kerski. - Stworzyliśmy jedną z najważniejszych ekspozycji stałych dotyczących najnowszej historii Polski i Europy, która jest ważnym punktem odniesienia na mapie muzealnej naszego kraju. Udało nam się również, stworzyć prawdziwą gdańską agorę, popularne miejsce spotkań obywateli i kulturalne centrum o znaczeniu europejskim. Cieszę się, że wraz z zespołem będziemy mogli kontynuować pracę.

Przypomnijmy, że w trakcie poprzedniej kadencji Basila Kerskiego na stanowisku dyrektora ECS, 30–31 sierpnia 2014 roku otwarto nową siedzibę instytucji przy placu Solidarności 1 w Gdańsku. ECS odwiedzało od tego czasu 2.5 miliona osób, które zwiedziły wystawę stałą i wzięły udział w realizowanych tu wydarzeniach.


Basil Kerski urodził się w 1969 roku w Gdańsku. Jest synem Polki i lekarza Irakijczyka, absolwenta studiów medycznych w Gdańsku. W dzieciństwie przebywał przez kilka lat w Iraku, od 1976 roku w Polsce, a od 1979 roku w Berlinie Zachodnim, gdzie jego ojciec znalazł pracę w szpitalu.

Kerski w Berlinie Zachodnim studiował politologię i slawistykę na Freie Universität. W latach 1998–2010 był dyrektorem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, założonego w 1986 stowarzyszenia łączącego ponad 50 Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Jako politolog pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB).

W latach 2001–2005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Dyrektorem ECS jest od 2011 roku. oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl