• Start
  • Wiadomości
  • "Teraz znów Gdańsk i Basil Kerski". Dyrektor ECS odebrał w Krakowie Nagrodę im. Turowicza

"Teraz znów Gdańsk i Basil Kerski". Dyrektor ECS odebrał w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Turowicza

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w sobotę wieczorem, 25 stycznia 2020 r., dyrektor ECS Basil Kerski został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Jerzego Turowicza za "rolę instytucji w budowaniu tkanki społecznej, w kształtowaniu życia obywatelskiego i postaw społecznego zaangażowania”. Basil Kerski podkreślił, że to także nagroda dla śp. Pawła Adamowicza.
25.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Basil Kerski odebrał nagrodę z rąk Elżbiety Jogałły, córki Jerzego Turowicza
Basil Kerski odebrał nagrodę z rąk Elżbiety Jogałły, córki Jerzego Turowicza
Fb ECS

 

- Nagroda przyznana za obronę wartości, otwarcie na dialog, który mobilizuje - powiedziała córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła, wręczając nagrodę Basilowi Kerskiemu. - ECS stało się symbolem wartości i walki o te same wartości, co przedstawiane przez „Tygodnik Powszechny”. 

Laudację na cześć laureata wygłosiła Dominika Kozłowska, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak”, członkini kapituły nagrody.

- Niech to będzie nagroda dla każdej osoby z zespołu, który tworzy to wyjątkowe i szczególne miejsce na mapie Europy i Polski - mówiła Dominika Kozłowska.

 

Nagroda im. Jerzego Turowicza przyznawana jest od 2012 r i zawsze wygląda tak samo: statuetka z brązu, przedstawiająca stertę papierowych wydań Tygodnika Powszechnego. Co roku do statuetki dołączana jest tabliczka z imieniem i nazwiskiem laureata
Nagroda im. Jerzego Turowicza przyznawana jest od 2013 r. i zawsze wygląda tak samo: statuetka z brązu, przedstawiająca stertę papierowych wydań Tygodnika Powszechnego. Co roku do statuetki dołączana jest tabliczka z imieniem i nazwiskiem laureata
Fb ECS

 

Zespół ECS przywołano w imionach dwóch osób: Patrycji Medowskiej, zastępcy dyrektora ECS, która pracuje z Basilem Kerskim od początku dyrektorowania i Magdaleny Mistat, która w 2019 roku pełniła obowiązki pełnomocnik dyrektora ds. organizacji obchodów rocznicy ’89.

- Cieszę się, że w pierwszych słowach laudacji podkreślono, że nagrodę przyznano Europejskiemu Centrum Solidarności. To zespół, który jest nastawiony na codzienne spotkanie z gośćmi, to najważniejsza formuła wspólnoty - mówił Basil Kerski odbierając nagrodę. - ECS musi stać na straży autorytetu Polski. Obiecuję, że nasz zespół będzie starał się pokazać, że Polska to nie tylko zamykanie społeczeństwa obywatelskiego, że jest dokładnie odwrotne. Najważniejsze to łączenie i wspólne europejskie działanie.

Dyrektor ECS podkreślał, że ta nagroda w dużej mierze należy także do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany w styczniu 2019 roku.

- To dzięki jego determinacji i wizjonerstwu powstała ta instytucja - mówił Basil Kerski. - Paweł Adamowicz miał w sobie dużą radość spotkania z drugim, innym człowiekiem. Chciał, by powstało miejsce o bohaterach pokojowych przemian. Przemian całej Europy.

 

Basil Kerski mówił m.in. o tym, że dokonania ECS są wynikiem zespołowej pracy. Podkreślił rolę śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza: 'To dzięki jego determinacji i wizjonerstwu powstała ta instytucja'
Basil Kerski mówił m.in. o tym, że dokonania ECS są wynikiem zespołowej pracy. Podkreślił rolę śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza: 'To dzięki jego determinacji i wizjonerstwu powstała ta instytucja'
Fb ECS

 

Tomasz Cyz, muzykolog, krytyk, twórca internetowego „Dwutygodnika”, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego” i przewodniczący Kapituły Nagrody napisał na FB: “Jako część kapituły Nagrody im. J. Turowicza, jestem bardzo szczęśliwy z takiego rozstrzygnięcia. Dwa lata temu Paweł Machcewicz i pracujący pod jego kierownictwem zespół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, teraz znów Gdańsk i Basil Kerski.”

Józefa Hennelowa, wielki autorytet środowiska "Tygodnika Powszechnego", skomentowała tegoroczny wybór jury Nagrody w taki sposób: - Cieszę się całym sercem z tej bardzo optymistycznej decyzji, zwłaszcza gdy myślę o przestrzeniach stworzonych przez zespół pracowników Centrum, w których kryje się pamięć o naszej niedawnej przeszłości, sprawiedliwie strzeżonej i prawdziwie rozumianej.

 

WYDARZENIE SKOMENTOWAŁA NA SWOIM PROFILU FB PREZYDENT ALEKSANDRA DULKIEWICZ:

Nagroda im. Jerzego Turowicza przyznawana jest od 2013 roku. Ustanowiono ją z okazji stulecia urodzin Jerzego Turowicza, wybitnego intelektualisty, legendarnego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego. Docenia wartości mu bliskie - m.in. “personalistyczne podejście do człowieka oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie, a równocześnie otwarcie na inne nurty myślenia”.

Laureatami Nagrody w poprzednich latach byli oprócz prof. Pawła Machcewicza, poetka Ewa Lipska, pisarki Joanna Olczak-Ronikie i Monika Sznajderman oraz pisarze: Marcin Zaremba i Andrzej Brzeziecki. 

Nagroda im. Jerzego Turowicza jest kolejnym dowodem uznania, który otrzymał dyrektor ECS w ostatnich latach.  Jesienią 2018 r. Basil Kerski został laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Doceniono go wówczas za "wieloletnie działania na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur".


WIĘCEJ:

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, laureatem Nagrody Jerzego Turowicza

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej