PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Orunia. Zaglądamy na budowę pływalni przy ul. Smoleńskiej
Orunia. Zaglądamy na budowę pływalni przy ul. Smoleńskiej
Na gdańskiej Oruni przy ul. Smoleńskiej powstaje kolejna kryta pływalnia. Do jej oddania zostały dwa miesiące. W wakacje będą już mogli z nowego basenu korzystać mieszkańcy dzielnicy i nie tylko...

Elewacja basenu powstającego przy ul. Smoleńskiej
Elewacja basenu powstającego przy ul. Smoleńskiej
źródło: DRMG

Od maja do maja

Budowa nowej krytej pływalni rozpoczęła się w maju 2017 roku. Najpier wykonano oczywiście fundamenty. Teraz prace koncentrują się w środku obiektu, gdzie powstaje niecka dużego basenu, montowany jest system wentylacji oraz instalacje sanitarne i elektryczne. Trwa montaż podwieszanych sufitów. Z zewnątrz już można podziwiać pokrytą dachem bryłę basenu.  Wykonawca – firma EBUD – Przemysłówka układania elewację zewnętrznej budynkui montuje okna.


W środku prace koncentrują się na formowaniu niecki i montażu podwieszanego sufitu
W środku prace koncentrują się na formowaniu niecki i montażu podwieszanego sufitu
źródło: DRMG

Zgodnie z umową zakończenie realizacji robót planowane jest na  koniec maja 2018 r. Termin zakończenia prac nie jest jednak tożsamy z otwarciem obiektu. Po zakończeniu robót rozpoczną się odbiory techniczne  od których uzależnione jest  uruchomienie pływalni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w okresie wakacji basen powinien być już gotowy do użytkowania. Koszt całej inwestycji to 13,4 mln zł.

Basen na Stogach uroczyście otwarty. Zobaczcie, co się tam działo!


Basen na Oruni powinien być oddany do użytku w wakacje
Basen na Oruni powinien być oddany do użytku w wakacje
źródło: DRMG

Znany i sprawdzony projekt

Basen przy Smoleńskiej na Oruni został wykonany na podstawie projektu pływalni, która powstała przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach. Główna niecka będzie miał długość 25 metrów. Podzielona zostanie na strefę rekreacyjną i pływacką. Na basenie nie zabraknie także brodzika dla dzieci. Pozostałe atrakcje to jacuzzi, urządzenie do masażu głowy czy gejzer. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lista oddanych do użytku nowych gdańskich pływalni:
  1. Stogi. Ogromną popularnością cieszy się basen, który został udostępniony mieszkańcom Stogów na początku 2018 roku. W ciągu pierwszych sześciu dni na basenie pojawiło się ponad 2,6 tysiąca mieszkańców. Budowa tego basenu kosztowała 11 mln złotych.
  2. Osowa. W marcu 2017 roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska oddała do użytku basen przy ul. Siedleckiego. Kosztował on ponad 11 mln złotych. W sierpniu
  3. Zaspa. W 2016 roku DRMG zakończyło modernizację pływalni na gdańskiej Zaspie przy ul. Pilotów. Prace trwały rok. Remont kosztował niemal 6 mln złotych. 
  4. Kokoszki. Od lata  2015 roku funkcjonuje pływalnia w szkole podstawowej przy ul. Azaliowej. Znajduje się w nim ogólnodostępny basen z wydzieloną 4-torową częścią pływacką oraz szatnie.


Szczegóły dotyczące korzystania z miejskich pływalni znajdziesz na stronie Gdańskiego Ośroda Sportu.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl