Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pierwsza Gdańska Parada i Piknik Seniora w sobotę - zobacz nasz wideoczat

O tym, co będzie się działo w trakcie parady i na jakie atrakcje mogą liczyć osoby, które przyjdą na piknik, a także o tym, czym na co dzień zajmują się gdańscy seniorzy. W trakcie czwartkowego cyklicznego programu "Wszystkie strony miasta" nasi goście mówili o wydarzeniach, które szykują się w sobotę, 16 czerwca. Obejrzyjcie ten program!

Pierwsza Gdańska Parada i Piknik Seniora w sobotę - zobacz nasz wideoczat
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2018 r.
W trakcie czwartkowego programu Wszystkie strony miasta  rozmawiano o sobotniej paradzie i pikniku dedykowanym osobom 60+
W trakcie czwartkowego programu "Wszystkie strony miasta" rozmawiano o sobotniej paradzie i pikniku dedykowanym osobom 60+
www.gdansk.pl


W naszym redakcyjnym studiu gościliśmy dziś: Helenę Turk, działaczkę społeczną i przewodniczącą Klubu Seniorów "Motława", Agnieszkę Buczyńską, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Leszka Pochroń-Frankowskiego, przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Śródmieście.

Marek Wałuszko: W sobotę, 16 czerwca, przez Gdańsk przejdzie parada dedykowana seniorom. Odbędzie się także piknik. Dzień wcześniej, 15 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Osób Starszych. Data jest więc nieprzypadkowa. Jak będzie wyglądać parada? Kto się na niej pojawi?

Helena Turk: Przede wszystkim przyjdą seniorzy. Parada podzielona będzie na dwie grupy. Jedna wyruszy sprzed Forum Gdańsk, a druga – przy Złotej Bramie (to z myślą o osobach niepełnosprawnych). Pójdziemy wzdłuż ul. Długiej, do Neptuna, któremu założymy melonik. Oprócz tego pojawią się mieszczki gdańskie z Klubu "Motława", które zaśpiewają piosenkę o Gdańsku napisaną przez jedną z członkiń klubu. Następnie przejdziemy ul. Stągiewną, do Parku Św. Barbary.

Marek Wałuszko: W Gdańsku aktywnie działa 40 kół skupiających seniorów...

Agnieszka Buczyńska: Mamy w Gdańsku ponad 60 aktywnych kół i klubów seniora. Jest też dużo mniejszych nieformalnych grup. Natomiast na samą paradę zgłosiło się 40 takich grup, ale parada jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Gdańska. Dlatego już dzisiaj wiemy, że weźmie w niej udział co najmniej tysiąc seniorów, ale liczymy, że będzie ich jeszcze więcej. W trakcie parady Neptunowi przyznamy imię Honorowego Seniora Miasta. Natomiast w trakcie pikniku odbędzie się m.in. potańcówka, w trakcie której przygrywać będzie DJ Wika.

Marek Wałuszko: Czy dzisiejszy seniorzy z Gdańska chcą być aktywni?

Helena Turk: Bardzo chcą być aktywni, tylko trzeba im stworzyć warunki. Pracują m.in. jako wolontariusze. Dal przykładu: każdego roku, kiedy zbliża się Parada Niepodległości, nasze seniorki włączają się do akcji i robią biało- czerwone szaliki i kotyliony. To wszystko rozdawane jest później na paradzie mieszkańcom. Pracują też dla hospicjum.

Więcej na temat przebiegu parady i pikniku


Zobaczcie czwartkowy program "Wszystkie strony miasta":-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora