Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bardzo ślisko na drogach: KOMUNIKATY MIEJSKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Intensywne opady mokrego śniegu przyszły do Gdańska w poniedziałek 16 stycznia rano i błyskawicznie odbiło się to na sytuacji drogowej. Autobusy miejskie są mocno opóźnione - przede wszystkim te, które kursują między tzw. dolnym i górnym tarasem. Tramwaje radzą sobie w tych warunkach lepiej, choć też nie jest idealnie.

Bardzo ślisko na drogach: KOMUNIKATY MIEJSKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
A
A
data publikacji: 16 stycznia 2017 r.

Zepsuty autobus miejski, holowany na Trasie Sucharskiego przez samochód techniczny ZTM - poniedziałek, 16 stycznia, ok. godz. 9.30
Zepsuty autobus miejski, holowany na Trasie Sucharskiego przez samochód techniczny ZTM - poniedziałek, 16 stycznia, ok. godz. 9.30
www.gdansk.pl

KOMUNIKAT MIEJSKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO - poniedziałek 16 stycznia, godz. 12.00

Sytuacja bieżąca w mieście

 • Na al. Armii Krajowej obie jezdnie są już drożne
 • Ulica Rakoczego od Centrum Morena w kierunku Piecek-Migowa jest już drożna, podobnie ul. Potokowa/Rakoczego z kierunku Niedźwiednika na Piecki-Migowo
 • Pługopiaskarki próbują teraz dotrzeć w rejon ul. Jaśkowa Dolina, gdzie na stromym odcinku przed rondem czeka sześć autobusów

KOMUNIKAT MIEJSKIEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO - poniedziałek 16 stycznia, godz. 11.16

Miejski Zespołu Zarządzania Kryzysowego informuje, że ze względu na trwające opady śniegu mogą występować utrudnienia dotyczące poruszania się po mieście. Obecnie sytuacja wygląda następująco:

 • Czasowo zablokowany wjazd z ul. Grunwaldzkiej na wiadukt ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej w stronę Zaspy został udrożniony.
 • Al. Armii Krajowej została zablokowana przez TIRa 100-150 m. za ul. Jabłoniową w kierunku do Obwodnicy, oba pasy są obecnie zablokowane.
 • W godzinach 08:30-10:00 trwały utrudnienia w rejonie ronda na Marynarki Polskiej - TIRy miały utrudniony podjazd, dodatkowo jedna nitka T1 została wyłączona po kolizji, jednak przed godz. 10:00 piaskarki dotarły na miejsce. Posypano newralgiczne miejsca udrażniając ruch i przywrócono drożność tunelu: obie nitki tunelu są już w pełni przejezdne
 • Autobusy mają problemy z pokonaniem podjazdu ul. Jaśkowa Dolina w kierunku Piecek-Migowa, blokując przejazd ulicą w tę stronę.
 • Podobna sytuacja na ul. Rakoczego z obu stron - na podjeździe od strony Centrum Morena i na wysokości PKM Brętowo. Tam również autobusy blokują ulicę.

Z powodu trudnych warunków drogowych występują opóźnienia na liniach autobusowych.

Wszystkie służby zajmujące się utrzymaniem zimowym w mieście są w stanie pełnej gotowości. Na terenie całego miasta non stop pracuje prawie 150 pojazdów (w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych, czyli pługi wirnikowe), których głównym celem jest utrzymywanie przejezdności dróg. Praca będzie trwała do skutku, czyli do udrożnienia wszystkich dróg. W Gdańsku do odśnieżenia jest ponad 1,5 tysiąca dróg o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów.

Straż Miejska przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

 • Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
 • Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
 • Straż Miejska - 986


SYTUACJA DO GODZ. 11.00

- Problemów na drogach jest tyle, że ledwie nadążamy przyjmować zgłoszenia od mieszkańców - mówi Piotr Melnyczuk, inżynier dyżurny miasta. - Najgorzej sytuacja wygląda na ul. Rakoczego z obu stron, i na Jaśkowej Dolinie.

Na drogach w ogóle jest nerwowo - kierowcy muszą bardzo uważać, ponieważ jest bardzo ślisko. Niektórzy klną pod nosem: - Gdzie jest ciężki sprzęt do usuwania tego śniegu? Dlaczego nie sypią piachu z solą?

W mieście tworzą się korki. Zablokowana zostaje m.in. ul. Rakoczego na Morenie, gdzie autobusy miejskie po prostu ślizgają się na grubo ośnieżonej jezdni. Podobnie jest m.in. na Jaśkowej Dolinie.

Atmosfera w Centrum Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego jest napięta od samego rana. Co chwila jakiś problem do rozwiązania. Samochód zepsuł się na skrzyżowaniu przy Operze Bałtyckiej, i to jeszcze torowisku tramwajowym: trzeba wszystkie tramwaje kursujące między Wrzeszczem a Śródmieściem puścić drogą okrężną - przez ul. Jana z Kolna. Mija niecałe pół godziny i zepsuty samochód zostaje usunięty z torowiska; można przywrócić normalny ruch.

Wpoprzek jezdni staje autobus pod Galerią Bałtycka (przy wiadukcie). Pasażerowie próbują go przesunąć, tak aby wrócił na trasę - bezskutecznie. Fachowcy z ZTM mają nowy kłopot, z którym trzeba się jak najszybciej uporać…

Sytuacja przy moście Siennickim - zupełnie biała droga, ślisko
Sytuacja przy moście Siennickim - zupełnie biała droga, ślisko
www.gdansk.pl

Wielkim problemem jest błoto śniegowe. Po Gdańsku jeździ 58 pługo-piaskarek, ale przy takich masach śniegu, jaki spadł w ciągu kilku godzin nie sposób utrzymać czarnej jezdni nawet na głównych szlakach komunikacyjnych. Jest bardzo ślisko - auta jadą wolno, maksymalnie 40 km/h. Na szczęście kierowcy na ogół zachowują się odpowiedzialnie i ostrożnie.

Ile jeszcze może potrwać taka sytuacja? Na głównych drogach przez cały poniedziałek, 16 stycznia - tym bardziej, że zapowiadane są jeszcze opady śniegu.

Na drogach bocznych, w dzielnicach trudne warunki jazdy mogą utrzymywać się jeszcze we wtorek, 17 stycznia.

Prognoza pogody dla Gdańska na najbliższe dwie doby zapowiada, że intensywne opady śniegu powinny skończyć się najpóźniej w poniedziałek, ok godz. 13. W nocy 16/17 stycznia i we wtorek 17 stycznia spodziewane są przelotne opady śniegu. Środa nie powinna przynieść dofdatkowego śniegu. Temperatura powinna utrzymywać się poniżej 0 st. C. - w nocy z poniedziałku na wtorek do -5 st. C. Wiatr umiarkowany.


-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl