Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Barcelona dziękuje Gdańskowi za wsparcie po zamachach

Burmistrz Barcelony Ada Colau wysłała prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi oficjalne podziękowania za wsparcie moralne i kondolencje, jakie płynęły z naszego miasta po atakach terrorystycznych, do których doszło w Hiszpanii w sierpniu 2017 r. „Słowa współczucia są ważną oznaką wsparcia dla naszego miasta w trudnych chwilach, które przeżywamy” - czytamy w liście.

Barcelona dziękuje Gdańskowi za wsparcie po zamachach
A
A
data publikacji: 31 sierpnia 2017 r.

Gdańsk od zawsze solidaryzował się z ofiarami zamachów. Nz. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z księgą kondolencyjną czczącą pamięć ofiar zamachów w Paryżu w 2015 roku
Gdańsk od zawsze solidaryzował się z ofiarami zamachów. Nz. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z księgą kondolencyjną czczącą pamięć ofiar zamachów w Paryżu w 2015 roku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W czwartek, 17 sierpnia, w położonej w północno-wschodniej Hiszpanii Barcelonie i znajdującej się 100 km dalej miejscowości Cambrils doszło do dwóch ataków terrorystycznych. Pierwszy odbył się tuż po godzinie 17, w jego wyniku zginęło 13 osób, a ponad 100 zostało rannych. Drugi, który miał miejsce kilka godzin później, został udaremniony przez policję i antyterrorystów. Sprawców - pięciu - zabito, wcześniej jednak zdążyli ranić siedem osób.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w związku z zamachami w Barcelonie wystosował list do prezydent Barcelony Pani Ady Colau, w którym pisał m.in. „Tym listem chciałbym przekazać wyrazy najszczerszej sympatii oraz kondolencje wszystkim rodzinom, cierpiącym z powodu wielkiej straty poniesionej we wczorajszych atakach. Mieszkańcy Gdańska łączą się z mieszkańcami Barcelony w ich bólu i smutku.”

Cały list (w języku angielskim) oraz więcej informacji o tych tragicznych wydarzeniach można przeczytać tutaj: Zamachy w Barcelonie. Gdańsk solidaryzuje się w bólu z katalońskim miastem


Burmistrz Barcelony odpowiedziała na list. Poniżej przetłumaczona treść:

„Drogi Panie Prezydencie!

Jako Burmistrz Barcelony i w imieniu wszystkich mieszkańców, ludzi wywodzących się z wielu kultur i o różnych poglądach, którzy pokojowo żyją ze sobą w naszym mieście, pragnę podziękować Panu za przesłanie kondolencji i wsparcia po atakach z czwartku, 17 sierpnia.

Pana słowa współczucia są ważną oznaką wsparcia dla naszego miasta w trudnych chwilach, które przeżywamy.

Jestem bardzo dumna z reakcji mieszkańców Barcelony na tragiczne wydarzenia, które przeżyli. Pokojowe odrzucenie przemocy, jako formy wyrazu, i jednogłośne potępienie ataków, bez względu na pochodzenie czy wyznawaną religię, powinny być drogowskazem, który zjednoczy wszystkie miasta świata, ze wschodu na zachód, od północy do południa, we wspólnym potępieniu każdego rodzaju przemocy. Nie ulegniemy strachowi i nienawiści i będziemy wciąż miastem otwartym,
kosmopolitycznym, demokratycznym i pokojowym, dumnym ze swojego dziedzictwa wielokulturowości, otwarcia na emigrantów w potrzebie i pokojowego współistnienia.

Po atakach, skupiamy swoje wysiłki na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom i otoczeniu staranną opieką ofiary i ich bliskich. Czujemy, że wyleczenie ran jest naszym obowiązkiem. Chcemy nadal żyć bez strachu w Barcelonie, która jest miejscem pokoju i poszanowania dla innych.

Proszę przyjąć moje serdeczne wyrazy szacunku,

Ada Colau Ballano
Burmistrz Barcelony”


Czytaj też:

Od dziś Gdańsk w elitarnej sieci miast wspierających prześladowanych artystów