• Start
  • Wiadomości
  • Barbara Piasecka Johnson uśmiecha się w Gdańsku. Na portrecie

Barbara Piasecka Johnson uśmiecha się w Gdańsku. Na portrecie

- Szczery spontaniczy uśmiech, z tego przede wszystkim pamiętamy fundatorkę naszego instytutu - mówi o Barbarze Piaseckiej Johnson Anna Budzińska dyrektor Fundacji Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, który powstał dzięki pomocy finasowej Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson. Jej uśmiech można zobaczyć od dziś na portrecie, który uroczyście odsłonięto w holu instytutu.
24.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uroczystość odsłonięcia portretu Barbary Piaseckiej Johnson w IWRD w Gdańsku. Nz Paweł Adamowicz i portret Barbary Piascekiej Johnson

- Dotarłyśmy do pani Barbary i jej fundacji przypadkiem - wspomina dyrektor Budzińska - Starając się o staż w Princeton Child Development Institute w USA, który jest jedną z najlepszych placówek terapeutycznych na świecie. Starałyśmy się o stworzenie repliki amerykańskiego instytutu w Gdańsku. Pani Barbarze spodobał się nasz pomysł, zaufała nam i wspierała, bo całe jej życie to była pomoc potrzebującym. Szczególną troskę okazywała osobom z autyzmem, zwłaszcza dzieciom. Dzięki niej instytut działa, zdobył markę, kształcić się do nas przyjeżdżają pedagodzy z całego świata. A co najważniejsze, dzieci z autyzmem, które do nas trafiają na terapię, rozwijają się, robią naprawdę duże postępy, a to dla nich szansa na lepsze życie.

Portret Barbary na urodziny

25 lutego 2017 roku przypada 80. rocznica urodzin Barbary Piaseckiej Johnson. Dzięki jej staraniom i pomocy finansowej ponad 10 lat temu rozpoczęła swoją działalność Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku. Na działce przy ulicy Malczewskiego 139 przekazanej w drodze darowizny przez miasto Gdańsk ufundowana została przez Barbarę Piasecką Johnson siedziba instytutu. Na jej budowę fundatorka przekazała 8 mln zł.  

- Barbaro, gdziekolwiek jesteś, a jesteś pewnie w niebie, cieszymy się, że jesteś tu z nami w Gdańsku - mówił na uroczystości odsłonięcia portretu Paweł Adamowicz prezydent Gdańska, który jest pomysłodawcą portertu i jego fundatorem. 

Portret pani Barbary - ze zdjęcia wybranego przez dyrektorki IWRD - namalował Jacek Kornacki gdański malarz, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Wyjątkowe miejsce, dzieci z sukcesami

W siedzibie IWRD mieści się Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym, Przedszkole Integracyjne, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

- Mój syn Michał ma autyzm - mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska mama 7-letniego Michała, przedszkolaka z Malczewskiego. - Kiedy dowiedziałam się o tym, jak działa gdański instytut, zdecydowałam się na przeprowadzkę z Warszawy do Gdańska. To była dobra decyzja, bo instytut to wyjątkowe miejsce, prowadzący wyjątkową metodę terapii dzieci z autyzmem. Mój syn zrobił ogromne postępy, podobnie jak wiele dzieci z naszego przedszkola, dziś jest już w normie intelektualnej.    

Instytut ma w planach realizację projektu "Model edukacji włączającej dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu", który zakłada powołanie w gdańskiej SP nr 69 specjalnych klas (3-4 osobowych) uczniów z autyzmem, z możliwością włączania ich w pracę standardowej klasy, funkcjonującej w SP nr 69 równolegle. Dzięki temu dzieci, które uczą się w przedszkolu prawadzonym przez IWRD, mogłyby kontynuować kształcenie na poziomie szkoły podstawowej w sprzyjających warunkach. 

TV

120-letnia kamienica jak nowa