Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bankowcy nauczą gdańskich uczniów i seniorów jak sobie radzić z finansami. Za darmo

Bezpłatne zajęcia z zakresu edukacji ekonomicznej dla 250 tysięcy polskich uczniów, studentów i seniorów - także tych zamieszkałych w Gdańsku - to efekt podpisania porozumienia o współpracy przez Miasto Gdańsk i Warszawski Instytut Bankowości. Zajęcia odbywać się będą w ramach projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, poprowadzą je wolontariusze, m.in. z banków spółdzielczych na Pomorzu. Pierwsze spotkania ruszą już w październiku.

Bankowcy nauczą gdańskich uczniów i seniorów jak sobie radzić z finansami. Za darmo
A
A
data publikacji: 13 października 2017 r.

Porozumienie podpisali: Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i Waldemar Zbytek, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości
Porozumienie podpisali: Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i Waldemar Zbytek, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Program „Bankowcy dla Edukacji” opracowali eksperci z Warszawskiego Instytutu Bankowości. Z jednej strony jego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej i finansowej wśród dzieci, młodzieży i studentów - co w przyszłości pomoże zapewnić tym grupom bezpieczeństwo finansowe. Drugą grupą docelową programu są natomiast seniorzy, którzy obecnie stanowią nawet 1/4 mieszkańców Gdańska. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że zajęcia pomogą osobom starszym uchronić się przed oszustwami ekonomicznymi, wyłudzeniami czy popadnięciem w długi.

Projekt jest ogólnopolski, opiera się na współdziałaniu z instytucjami publicznymi odpowiedzialnymi za edukację, w tym z samorządami. W czwartek 12 października 2017 r., w Europejskim Centrum Solidarności, porozumienie o partnerstwie i współpracy w ramach projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, pomiędzy Miastem Gdańsk a Warszawskim Instytutem Bankowości, podpisali Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta ds. polityki społecznej - i Waldemar Zbytek, Wiceprezes WIB.

- Kilka lat zajęło nam skupienie wokół projektu „Bankowcy dla Edukacji” instytucji finansowych. Dzisiaj prawie 100 banków postanowiło pod jednym szyldem realizować ten projekt edukacyjny - mówi Zbytek.

Zajęcia są bezpłatne, poprowadzą je wolontariusze m.in. z banków spółdzielczych na Pomorzu i największych instytucji sektora bankowego. Zbytek uspokaja, że działania edukacyjne realizowane przez czynnych zawodowo bankierów i finansistów będą wolne od promowania poszczególnych instytucji. Przekazywana wiedza ma być ogólna, uniwersalna, i co ważne - podstawowa.

- Program jest skierowany do masowego odbiorcy. Nie do specjalistów, ale do tych 80-90% ludzi, którzy na co dzień w swoim życiu muszą, bądź będą musieli zarządzać swoimi finansami - dodaje Zbytek. - Ważnym zagadnieniem, które zostanie poruszone podczas zajęć, będzie też cyberprzestępczość.

W sumie z zajęć ma skorzystać 250 tysięcy osób w całej Polsce. W Gdańsku spotkania odbywać będą się w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych - w szkołach i na uczelniach, gdzie będą dostosowane do podstaw programowych obowiązujących na poszczególnych etapach kształcenia, oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w miejscach spotkań kół seniorów czy rady seniorów.

Pierwsze spotkania zaplanowano już na październik 2017 r. Uczniowie i studenci o terminarzu zajęć dowiedzą się w swoich placówkach edukacyjnych. Natomiast o tym, gdzie i kiedy odbędą się spotkania przeznaczone dla seniorów, przeczytać będzie można w Heroldzie Gdańskim oraz na stronie: www.gdansk.pl/seniorzy.

Program „Bankowcy dla Edukacji” w zamyśle jest wieloletni. Obecnie określony został na trzy lata, ale jak podkreśla Waldemar Zbytek, liczy na dłuższe trwanie projektu.

Zobacz też: Masz długi? Eksperci za darmo doradzą jak je spłacić [WIDEOCZAT]

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora