• Start
  • Wiadomości
  • Bank przetestuje technologię identyfikacji biometrycznej z Politechniki Gdańskiej

Bank przetestuje technologię identyfikacji biometrycznej z Politechniki Gdańskiej

Informatycy z Politechniki Gdańskiej opracowali wieloskładnikowy system identyfikujący tożsamość człowieka z pomocą danych biometrycznych. Dzięki niemu idąc do banku wystarczy “wziąć ze sobą”... twarz i dłonie. Technologia w 2017 r. testowana będzie w oddziałach Banku PKO BP.
02.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Składanie biometrycznego podpisu to jeden z elementów systemu identyfikacji klienta banku opracowanego na PG

Identyfikacja tożsamości człowieka za pomocą danych biometrycznych człowieka nie jest nową technologią, ale po raz pierwszy na świecie w jednym systemie zebrano jednocześnie tyle “informacji” biometrycznych - twierdzą autorzy projektu z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

- Opracowana przez nas technologia bazuje na unikatowych, odrębnych dla każdego człowieka cechach. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do poufnych zasobów bankowych. Dlatego system, w warstwie sprzętowej i programowej, integruje aż pięć modalności biometrycznych, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu - wylicza prof. Andrzej Czyżewski, który jest kierownikiem projektu. - Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne dla każdego człowieka, będą przechowywane w bezpiecznej, szyfrowanej postaci.

Jak wyglądać będzie wizyta w banku stosującym wieloskładnikową identyfikację biometryczną - zobaczyć można na filmie pokazującym sposób działania eksperymentalnego stanowiska bankowego zbudowanego przez twórców projektu.

Na szczególną uwagę zasługuje biometryczny podpis. Klienci banku będą go składać za pomocą pióra o zastrzeżonej przez twórców z PG budowie. Zastosowano w nim zestaw różnorodnych sensorów, w tym m.in. czujniki ścisku, akcelerometry (przyspieszeniomierze), żyroskopy (w uproszczeniu mówiąc - mierzą m.in. kąt nachylenia).

- Podpis odręczny od najdawniejszych czasów kojarzony jest z aprobatą dla dokumentów lub decyzji. Wprowadzenie elektronicznego odręcznego podpisu do ogólnego użytku spowoduje ograniczenie dokumentacji papierowej towarzyszącej operacjom przeprowadzanym w bankach czy urzędach - zaznacza prof. Andrzej Czyżewski.

- Będzie zapisywany w formie cyfrowej na dokumencie, a jego wydruk nie będzie już konieczny.

Eksperymentalne stanowisko bankowe - przed ekranem siedzi klient

Zestaw opracowanych przez gdańskich naukowców urządzeń dopełni skaner dokumentów tożsamości sprawdzający ich autentyczność.

Dzięki tak wielopoziomowej weryfikacji, technologia uniemożliwia podszycie się pod inną osobę.

- Nasz system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości - uważa prof. Andrzej Czyżewski.

Czy rzeczywiście wizyta w banku stanie się przyjemniejsza dzięki technologii z PG? O tym już w 2017 roku przekonają się klienci PKO BP - zanim technologia wejdzie do powszechnego użycia przejdzie testy na 100 stanowiskach zainstalowanych w 60 oddziałach tego banku.

Twórcy systemu planują jego dalszy rozwój. Zbierane na “realnym” stanowisku bankowym dane będą mogły być wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych, czyli w bankowości internetowej i mobilnej oraz w wideo bankowości.

Projekt pt. „Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości” dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych (sumą ponad 9,8 mln złotych).

Konsorcjum projektowe współtworzą: Katedra Systemów Multimedialnych PG, PKO Bank Polski, firma Microsystem z Sopotu

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet