Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bank przetestuje technologię identyfikacji biometrycznej z Politechniki Gdańskiej

Informatycy z Politechniki Gdańskiej opracowali wieloskładnikowy system identyfikujący tożsamość człowieka z pomocą danych biometrycznych. Dzięki niemu idąc do banku wystarczy “wziąć ze sobą”... twarz i dłonie. Technologia w 2017 r. testowana będzie w oddziałach Banku PKO BP.

Bank przetestuje technologię identyfikacji biometrycznej z Politechniki Gdańskiej
A
A
data publikacji: 02 stycznia 2017 r.

Składanie biometrycznego podpisu to jeden z elementów systemu identyfikacji klienta banku opracowanego na PG
Składanie biometrycznego podpisu to jeden z elementów systemu identyfikacji klienta banku opracowanego na PG
KSM WETI PG

Identyfikacja tożsamości człowieka za pomocą danych biometrycznych człowieka nie jest nową technologią, ale po raz pierwszy na świecie w jednym systemie zebrano jednocześnie tyle “informacji” biometrycznych - twierdzą autorzy projektu z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

- Opracowana przez nas technologia bazuje na unikatowych, odrębnych dla każdego człowieka cechach. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do poufnych zasobów bankowych. Dlatego system, w warstwie sprzętowej i programowej, integruje aż pięć modalności biometrycznych, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu - wylicza prof. Andrzej Czyżewski, który jest kierownikiem projektu. - Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne dla każdego człowieka, będą przechowywane w bezpiecznej, szyfrowanej postaci.

Jak wyglądać będzie wizyta w banku stosującym wieloskładnikową identyfikację biometryczną - zobaczyć można na filmie pokazującym sposób działania eksperymentalnego stanowiska bankowego zbudowanego przez twórców projektu.

Na szczególną uwagę zasługuje biometryczny podpis. Klienci banku będą go składać za pomocą pióra o zastrzeżonej przez twórców z PG budowie. Zastosowano w nim zestaw różnorodnych sensorów, w tym m.in. czujniki ścisku, akcelerometry (przyspieszeniomierze), żyroskopy (w uproszczeniu mówiąc - mierzą m.in. kąt nachylenia).

- Podpis odręczny od najdawniejszych czasów kojarzony jest z aprobatą dla dokumentów lub decyzji. Wprowadzenie elektronicznego odręcznego podpisu do ogólnego użytku spowoduje ograniczenie dokumentacji papierowej towarzyszącej operacjom przeprowadzanym w bankach czy urzędach - zaznacza prof. Andrzej Czyżewski.

- Będzie zapisywany w formie cyfrowej na dokumencie, a jego wydruk nie będzie już konieczny.

Eksperymentalne stanowisko bankowe - przed ekranem siedzi klient
Eksperymentalne stanowisko bankowe - przed ekranem siedzi klient
KSM WETI PG

Zestaw opracowanych przez gdańskich naukowców urządzeń dopełni skaner dokumentów tożsamości sprawdzający ich autentyczność.

Dzięki tak wielopoziomowej weryfikacji, technologia uniemożliwia podszycie się pod inną osobę.

- Nasz system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości - uważa prof. Andrzej Czyżewski.

Czy rzeczywiście wizyta w banku stanie się przyjemniejsza dzięki technologii z PG? O tym już w 2017 roku przekonają się klienci PKO BP - zanim technologia wejdzie do powszechnego użycia przejdzie testy na 100 stanowiskach zainstalowanych w 60 oddziałach tego banku.

Twórcy systemu planują jego dalszy rozwój. Zbierane na “realnym” stanowisku bankowym dane będą mogły być wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych, czyli w bankowości internetowej i mobilnej oraz w wideo bankowości.

Projekt pt. „Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości” dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych (sumą ponad 9,8 mln złotych).

Konsorcjum projektowe współtworzą: Katedra Systemów Multimedialnych PG, PKO Bank Polski, firma Microsystem z Sopotu

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora