• Start
  • Wiadomości
  • Bałtyk #BezPlastiku. Czy to możliwe? Zapraszamy na wideoczat

Bałtyk #BezPlastiku. Czy to jest możliwe? Zapraszamy na wideoczat

Plastikowe butelki, sztućce, torby jednorazowego użytku. Żyjemy w czasach plastikowej epidemii. Problem rośnie z roku na rok, a produkcja plastiku ciągle się zwiększa. W jaki sposób możemy ograniczyć zaśmiecanie naszych plaż i Bałtyku? Co to są nurdle? Czy możliwa jest Polska #BezPlastiku? O tym m.in. porozmawiamy w czwartek, 18 lipca o godz. 12.30 z przedstawicielami Greenpeace Polska w naszym programie na żywo "Wszystkie strony miasta".
17.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tego lata w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu będzie można dołączyć do strefy Greenpeace #BezPlastiku i wziąć udział w działaniach na rzecz ograniczenia plastiku jednorazowego użytku
Tego lata w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu będzie można dołączyć do strefy Greenpeace #BezPlastiku i wziąć udział w działaniach na rzecz ograniczenia plastiku jednorazowego użytku
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Rzeźba dorosłej, sześciometrowej samicy i jej dziecka wyskakujących z oceanu, żeby zaczerpnąć powietrza i przedostać się przez powierzchnię śmieci, stała 17 lipca do południa przy fontannie Neptuna w Gdańsku, a później przeniesiono ją na plażę w Brzeźnie. Pierwszym miastem w Polsce, gdzie pojawiły się rzeźby jest Gdańsk. Happening zorganizowało Greenpeace Polska, rozpoczynając w ten sposób letnią akcję #BezPlastiku. 

- Tego lata w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu będzie można dołączyć do strefy Greenpeace #BezPlastiku i wziąć udział w działaniach na rzecz ograniczenia plastiku jednorazowego użytku – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace Polska.

Ekolodzy na spacery połączone ze zbiórką śmieci z plaż i ich okolic zapraszają wszystkich. Zebrane śmieci zostaną poddane audytowi. Chodzi o to, żeby nie tylko je pozbierać, ale także dowiedzieć się, jakich rodzajów odpadów jest nad Bałtykiem najwięcej.

Oprócz mieszkańców Gdańska, turystów i plażowiczów do akcji organizatorzy zaprosili również nurków. 18 lipca przy molo w Gdańsku będą sprzątać fragmenty dna morskiego. Dołączyć może każdy, kto ma certyfikat nurkowy i podpisze niezbędne zgody. Rejestracja chętnych z uprawnieniami odbywać się będzie na plaży (okolice wejścia nr 52).

O plażowej kampanii, jej celach i o  tym, co każdy może zrobić, by dbać o czystość Bałyku porozmawiamy na żywo w czwartek (18 lipca) o godz.12.30. W naszym studio gościć będziemy:

  • Magdalenę Figurę z Greenpeace Polska,
  • dr Emilię Jankowską z Instytutu Oceanologii PAN

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wspiera akcję #BezPlastiku. Jego pracownicy zajmują się m.in. badaniem zjawiska występowania w przyrodzie nurdli, czyli granulatu z tworzyw sztucznych. W ramach tzw. nauki obywatelskiej każdy może jeszcze18 lipca, w godz. 10.00 – 18.00 na plaży w Brzeźnie wziąć udział w poszukiwaniu nurdli nad plaży. Jak je zbierać i dlaczego są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska, opowiada uczestnikom akcji właśnie m.in. dr Emilia Jankowska. 

Program poprowadzi red. Marek Wałuszko. Zapraszamy!

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór