• Start
  • Wiadomości
  • Bałtycka Odyseja dotrze do Gdańska. W programie trzydniowe sprzątanie nadmorskich plaż

Rękawice i worki w ruch. Zbliża się Bałtycka Odyseja, czyli trzydniowe sprzątanie nadmorskich plaż

9 - 11 października (piątek, sobota, niedziela) odbędzie się ostatni, dziesiąty etap Bałtyckiej Odysei – akcji sprzątania polskich plaż do której dołączyć mogą gdańszczanie i wszyscy chętni. W programie m.in. sprzątanie plaży na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej.
08.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sprzątnie w ramach akcji Bałtycka Odyseja potrwa między 9 - 11 października. W programie m.in. zbieranie śmieci na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej
Sprzątnie w ramach akcji Bałtycka Odyseja potrwa między 9 - 11 października. W programie m.in. zbieranie śmieci na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej
Maciej Kosycarz/KFP

 

Bałtycka Odyseja to akcja społeczna, której celem jest usunięcie śmieci z polskich plaż. Projekt obejmuje sprzątanie 500-kilometrowej trasy na odcinku od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Akcja podzielona została na dziesięć etapów. Co miesiąc, w jeden wybrany weekend, ekolodzy i wolontariusze zbierali się w wyznaczonych miejscach, by wspólnie wziąć udział w tej prośrodowiskowej inicjatywie. Na liście miejscowości które odwiedzili, znalazły się m.in.: Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Hel czy Puck. 

Pomysłodawcą wydarzenia jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który wraz z wolontariuszami, pokonał już trasę około 450 km. Od stycznia do września zebrano na polskich plażach kilkaset worków śmieci.

- Chrońmy morze przed odpadami - mówi Dominik Dobrowolski. - Wspierajmy recykling na lądzie. Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń. Musimy to powstrzymać. Każdy może być lekarzem Bałtyku.

Warto wspierać wszelkie inicjatywy związane ze sprzątaniem polskich plaż. Kto dołączy tym razem?
Warto wspierać wszelkie inicjatywy związane ze sprzątaniem polskich plaż. Kto dołączy tym razem?
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Czas na Gdańsk

W październiku odbędzie się finał Bałtyckiej Odysei, ale zanim do niego dojdzie, wypełniony zostanie punkt programu, który może zainteresować gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i okolic. W piątek 9 października odbędzie się sprzątanie plaży na Stogach, dzień później - w sobotę 10 października - na Wyspie Sobieszewskiej. Warto pamiętać, że udział w tej inicjatywie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Prócz dołożenia cegiełki do proekologicznych działań, uczestnicy wydarzenia zyskają szansę na spacer brzegiem morza. 

W piątek 9 października w planie jest 4-kilometrowa trasa, ale w sobotę, do mety ekologicznego spaceru dotrą najwytrwalsi - przewidziana trasa, która rozpocznie się na Wyspie Sobieszewskiej a zakończy w Kątach Rybackich, to około 35 km. Każdy uczestnik, w zależności od chęci, czasu i sił, sam zadecyduje, jaki dystans pokona.

Po zakończeniu Bałtyckiej Odysei powstanie raport dotyczący stanu zaśmiecenia polskich plaż, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Chętni do udziału w wydarzeniu proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres: baltycka.odyseja@gmail.com

Każdy z uczestników Bałtyckiej Odysei otrzyma do sprzątania worki i rękawice. 

 

Plan 10. etapu Bałtyckiej Odysei

  • 9 października – sprzątanie plaż na gdańskich Stogach (4 km), zbiórka o godz. 12.00 przy Kąpielisku Morskim Gdańsk Stogi (od ul. Nowotnej)
  • 10 października – sprzątanie plaż Wyspy Sobieszewskiej, zbiórka o godz. 9.00 przy wejściu na plażę nr 16 (od ul. Falowej); do przejścia przekop Wisły, kontynuacja sprzątania od Mikoszewa do Kątów Rybackich (do przejścia ok. 35 km)
  • 11 października od godz. 7.00 – sprzątanie i maszerowanie z Kątów Rybackich do Krynicy Morskiej, gdzie o godz. 12.00 na Plaży Białej (wejście 26) odbędzie się oficjalnie zakończenie Bałtyckiej Odysei. Od godz. 13.00 ciąg dalszy sprzątania – do Piasków (do przejścia ok. 30 km)

 

Plastikowe butelki na brzegu morza to widok, który skłania do refleksji, bo niebieski element nie pasuje do pięknego krajobrazu na tym zdjęciu
Plastikowe butelki na brzegu morza to widok, który skłania do refleksji, bo niebieski element nie pasuje do pięknego krajobrazu na tym zdjęciu
Andrzej J. Gojke/KFP

 

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.



TV

To przedszkole jest wzorem