Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Baltic Sail w Gdańsku. Bitwa żaglowców na Motławie!

W Gdańsku trwa jubileuszowy XX Zlot Żaglowców Baltic Sail. Od 30 czerwca do 3 lipca 2016 mieszkańców i odwiedzających nasze miasto czekają m.in. rejsy na pokładach najpiękniejszych jednostek. W sobotę wieczorem (2 lipca) widowiskowa bitwa na Motławie, w niedzielę w południe (3 lipca) parada żaglowców.

Baltic Sail w Gdańsku. Bitwa żaglowców na Motławie!
A
A
data publikacji: 30 czerwca 2016 r.

Rejs żaglowców po Motławie w poprzednich edycjach Baltic Sail
Rejs żaglowców po Motławie w poprzednich edycjach Baltic Sail
Jerzy Pinkas

Do Gdanska na rozpoczecie zlotu przyjechalo pięciu prezydentow miast, m.in. Karskrony, Szczecina i Kłajpedy. W towarzystwie szefa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzego Litwina podpisali porozumienie miast tworzących porozumienie dotyczące Baltic Sail. Uroczystość odbyła się na nabrzeżu Muzeum Morskiego na Ołowiance. 

To oficjalnie. A na co liczyć mogą mieszkańcy Gdańska i turyści?

Od pierwszego dnia, czwartku, 30 czerwca, na pokładach kilkunastu jednostek podczas kilkugodzinnych wycieczek będzie można podziwiać Gdańsk od strony wody, obserwować życie portowe z jego historycznymi elementami. Bilety można kupić przez internet i podczas trwania zlotu w kasie biletowej na Targu Rybnym.

Działalność rozpocznie też „Strefa Edukacyjna”, która będzie dostępna każdego dnia Baltic Sail. W hali namiotowej na Targu Rybnym można będzie znaleźć m.in. ciekawe informacje o żeglowaniu, strefę małego „baltica”, wystawę „Polacy na Hornie”. Z kolei na Małej Scenie (w Teatrze w Oknie Teatru Szekspirowskiego, ul. Długa 50/51) odbędą się eliminacje konkursu na własną interpretację szant „Szanty w Oknie”. Stamtąd też wyruszy Muzyczna Parada Żeglarzy.

Stałymi atrakcjami podczas wszystkich dni zlotu będzie m.in. Foto-łódka ustawiona na Rybackim Pobrzeżu. Z jej pokładu będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie Baltic Sail 2016.

Jeden z kultowych żaglowców, w tym roku też przypłynie do Gdańska
Jeden z kultowych żaglowców, w tym roku też przypłynie do Gdańska
Jerzy Pinkas

Drugi dzień zlotu - piątek, 1 lipca to, oprócz rejsów, także początek XVII festiwalu „Szanty Pod Żurawiem”, który tradycyjnie już towarzyszy zlotowi. Na wieczór zapowiadana jest próba pobicia rekordu Polski w ilości osób jednocześnie śpiewających szantę „Morskie Opowieści”.

Trzeci dzień - sobota, 2 lipca to przede wszystkim widowiskowa bitwa żaglowców na wodach Motławy, której w tym roku będzie towarzył pokaz pirotechniczny. Początek o godz. 22:00. 

Wyjątkowe widowisko czyli pożegnalna parada żaglowców to czwarty, ostatni dzień wydarzenia - niedziela, 3 lipca. Żaglowce przedefilują przed mieszkańcami i turystami wzdłuż Długiego Pobrzeża w samo południe. Na godz. 13:30 zaplanowano pokazy ratownictwa. 

Przez cztery dni trwania Balitic Sali na Górkach Zachodnich odbywać się będą regaty Nord Cup oraz Nations Cup.

Więcej informacji, pełna lista jednostek i rozkład wraz z cenami rejsów można znaleźć na stronie internetowej Baltic Sail.

PROGRAM BALTIC SAIL NA WEKEND

Sobota, 2 lipca
  • 10:30-20:00 rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
  • 10:30-20:00 zwiedzanie żaglowców cumujących przy Motławie 
  • 13:00-16:00 wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna - Gdańsk Stogi/Gdańsk Brzeźno
  • 22:00 bitwa Morska na Motławie i pokaz sztucznych ogni 
Niedziela, 3 lipca 
  • 9:00-18:00 rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
  • 9:00-18:00 zwiedzanie żaglowców cumujących przy Motławie 
  • 12:00 parada żaglowców na Motławie 
  • 13:30 pokaz ratownictwa morskiegoZmiany w ruchu podczas Baltic Sail 

Od 27 czerwca od godz. 22:30 do 3 lipca do godz. 24:00 Targ Rybny w Gdańsku będzie zamknięty dla ruchu samochodowgo

Od czwartku, 30 czerwca do niedzieli, 3 lipca zostanie wprowadzona czasowa zmiana trasy linii autobusowej 100 oraz tramwaju wodnego

  • autobusy linii 100 pojadą trasą: Dworzec Główny – Podwale Grodzkie – Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Stolarska- Łagiewniki – Aksamitna – Wałowa – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Dworzec Główny. Na trasie obowiązywać będą przystanki: „Dworzec Główny” [1015], „Katarzynki” [1836], „Heweliusza” [1837],  „Aksamitna” [1001], „Wały Piastowskie” [1009], „Dworzec Główny” [1023].
  • przystanek tramwaju wodnego „Targ Rybny” zostanie wyłączony z użytkowania dla tramwajów wodnych linii F5 i F6. W tych dniach dla tramwaju wodnego linii F6 przystankiem początkowym/końcowym będzie nabrzeże przy Zielonym Moście, natomiast tramwaj wodny linii F5 nie będzie się zatrzymywał na przystanku „Targ Rybny”.