PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kulminacyjny moment Baltic Sail 2021. Parada żaglowców na Motławie WIDEO I ZDJĘCIA

Kulminacyjny moment Baltic Sail 2021. Parada żaglowców na Motławie WIDEO I ZDJĘCIA
W naszym mieście już od ćwierć wieku organizowane jest żeglarskie święto, przyciągające tych, którzy po morzach i oceanach pływają, jak i tych, którzy chcą ich, oraz żaglowce, zobaczyć. W niedzielę, 15 sierpnia, w samo południe, na wodach rzeki Motława rozpoczęła się uroczysta doroczna parada jednostek pływających. Tegoroczne wydarzenie zbiegło się z kończącym się dzisiaj Jarmarkiem Św. Dominika.
Tradycyjna parada żaglowców odbyła się 15 sierpnia. Łodzie wpływały od strony Polskiego Haka, a zawracały w najszerszym miejscu kanału, przed obrotową kładką na wysokości ul. Św. Ducha
Tradycyjna parada żaglowców odbyła się 15 sierpnia. Łodzie wpływały od strony Polskiego Haka, a zawracały w najszerszym miejscu kanału, przed obrotową kładką na wysokości ul. Św. Ducha
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbywa się po wodach Motławy. Jednostki biorące w niej udział wystartowały, tradycyjnie, z Polskiego Haka płynąc w stronę zabytkowego Żurawia.

Jachty wypłynęły wcześniej z miejsc, w których cumowały - na obrotnicę na Polskim Haku. Tam uformowały szyk paradny, po czym niespiesznie wpłynęły do serca Gdańska.

Zobacz zapis transmisji z parady żaglowców:

W tegorocznej paradzie wzięło udział ponad 100 jednostek, w tym siedem dużych żaglowców i ponad 90 mniejszych jednostek, głównie motorowych. Wśród żaglowców aż sześć było pod banderą polską, jeden - pod banderą łotewską.

Wydarzenie to przyciągnęło co najmniej kilkusetosobową widownię - tak mieszkańców, jak i turystów wypoczywających w naszym mieście. Łodzie można było bowiem podziwiać z nabrzeży po obu stronach Motławy.

 

Baltic Sail organizowany jest w Gdańsku od 25 lat
Baltic Sail organizowany jest w Gdańsku od 25 lat
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zlot Żaglowców „Baltic Sail Gdańsk 2021” rozpoczął się w piątek, 13 sierpnia. Zakończy się po czterech dniach, w poniedziałek, 16 sierpnia. Wtedy będzie można jeszcze odbyć rejs jachtami po Zatoce Gdańskiej lub zwiedzić jednostki cumujące przy nabrzeżu.

Organizatorzy wydarzenia, przyznają, że obecny sezon wydarzeń żeglarskich, podobnie jak zeszłoroczny, różni się od innych. Większość imprez, które już na stałe wpisały się w europejski kalendarz zostało odwołanych, przełożonych, albo zmieniło swoją formułę. Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska, także nie może powrócić do formuły znanej z poprzednich edycji. Z powodu trwającej pandemii, forma oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających nasze miasto cały czas zmieniała się. Zawinęły tu przede wszystkim polskie jednostki. Mimo ograniczeń, organizatorom udało się zaprosić tradycyjne żaglowce, w tym m.in. Generała Zaruskiego, Libavę, Bonawenturę, Olandra, Anticę, Bryzę H.

Jak co roku, podczas Baltic Sail nie zabrakło muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Zobacz naszą fotorelację:

 

 

Największą atrakcją Baltic Sail pozostają rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Te możliwe będą - jak wspominaliśmy - jeszcze w poniedziałek. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można m.in. kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl