• Start
  • Wiadomości
  • Bajkoterapia i inne formy pomocy psychologicznej dla dzieci i rodzin. [TRWAJĄ ZAPISY]

Bajkoterapia i inne formy pomocy psychologicznej dla dzieci i rodzin. [TRWAJĄ ZAPISY]

Bajkoterapia, narady rodzinne, seminaria dla rodziców, turnusy dla dzieci z problemami - to tylko niektóre z form pomocy psychologicznej dla najmłodszych gdańszczan i ich rodziców. W Gdańsku ruszyło wyczekiwane Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych.
07.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warsztaty, bajkoterapia, turnusy dla dzieci - to oferta Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego w Gdańsku

- Dostępność specjalistycznej pomocy psychologicznej dla dzieci z trudnościami jest w Gdańsku wciąż niewystarczająca - mówi Anna Jarząbek prezes Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej. - Mamy za mało specjalistów, za mało miejsc i co za tym idzie za długi czas oczekiwania na wizytę. Wciąż niedostateczna liczba dzieci jest diagnozowana i otrzymuje prawidłowe rozpoznanie.

Dla przedszkolaków i uczniów podstawówki

- Z naszych badań wynika, że co czwarta osoba na Pomorzu doświadcza lub doświadczy zaburzeń psychicznych, epizodu kryzysu, depresji - mówi Piotr Olech zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Co roku wzrasta liczba osób zarejestrowanych w poradniach zdrowia psychicznego w Gdańsku. Wszystkie wskaźniki wskazują na wzrost chorób psychicznych, zaburzeń zachowania czy kryzysów wśród osób dorosłych i najmłodszych dzieci. Tak jest w całym kraju.

Zaradzić temu ma przyjęty przez radnych 31 maja 2016 roku Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020. Program skupia m.in 80 specjalistów z różnych instytucji: lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, pracowników socjalnych, urzędników, szefów placówek medycznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Specjaliści określili, jakie nowe miejsca i działania są w Gdańsku potrzebne, aby w ciągu kilku najbliższych lat poprawić sytuację osób z szeroko rozumianymi zaburzeniami psychicznymi: dzieci, osób dorosłych, ich rodzin, osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, a także osób niepełnosprawnych.

Takim działaniem jest powołanie Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieży z podstawówek. To nowość w skali kraju, na którą miasto - dla stowarzyszenia i fundacji - przeznaczyło 140 tys. zł. Dzieci znajdą tu opiekę lekarzy: psychiatry, psychologa, logopedy, neurologa, pediatry. Pomoc otrzymają też ich rodzice - będą mogli korzystać z terapii i grup wsparcia.

Diagnoza podczas turnusów

Program realizowany przez centrum to pilotaż, który potrwa do końca 2016 roku. Na zlecenie gdańskiego magistratu realizuje go Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej i Fundacja Wspierania Dzieci i Rodziny z Gdańska.

- Nasz cel to kompleksowa praca z dziećmi wykazującymi trudności w zachowaniu, nauce, kontaktach interpersonalnych, w dziennym ośrodku diagnostyczno-terapeutycznym - mówi Anita Sumiła prezes Fundacji Wspierania Dzieci i Rodziny. - Podczas dwutygodniowego turnusu dzieci otrzymają diagnozę psychiatryczną, neuropsychologiczną i rodzinną. Bądą też konsultacje rodzinne, trening umiejętności społecznych, psychoterapia grupowa i terapia pedagogiczna.

Turnusy będą się odbywać w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, najmłodsi będą przebywać w ośrodku od godz. 7 do 15, w grupach od 8 do 10 osób. Program zakłada osiem turnusów do końca roku. Kto będzie mógł w nich uczestniczyć? Dzieci zgłoszone przez specjalistów, szkoły i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cel - postawienie diagnozy i stworzenie programu pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Dla rodziców seminaria, dla dzieci bajkoterapia

Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej nastawia się na pomoc dzieciom z trudnościami w kontaktach społecznych i nauce, przejawiających zaburzenia zachowania i emocji, z trudnościami z koncentracją uwagi, z cechami nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami adaptacyjnymi.

- Rodzice będą mogli wziąć udział w seminariach tematycznych, dotyczących na przykład adaptacji dzieci do przedszkola, ich rozwoju psychoseksualnego, emocji i potrzeb - mówi Anna Jarząbek. - Planujemy dwanaście takich spotkań dla rodziców, liczymy że skorzysta z nich około trzystu osób. Dla dzieci mamy między innymi warsztaty skutecznego uczenia się, dla przedszkolaków - bajkoterapię.

Już działa i przynosi efekty Program Wzmacniania Rodziny. To siedem dwugodzinnych spotkań dla dzieci i rodziców. Najpierw przez godzinę psychologowie pracują oddzielnie z rodzicami i dziećmi, kolejną działają razem.

- Te warsztaty cieszą się dużym powodzeniem - mówi Anna Maliszewska psycholog. - Mamy naradę rodzinną, która zaczyna się od rundy komplementów, kiedy każdy członek rodziny ma powiedzieć sobie coś miłego, potem ustala się, kto z czym ma problem, dziecko mówi na przykład "chcę później wracać do domu" i wspólnie go rozwiązujemy. Podczas rundy komplementów uczestnicy przeżywają wiele emocji: wstydzą się, zasłaniają twarze, odwracają tyłem. Widać, że i rodzice, i dzieci nie mają zbyt dużo okazji, żeby usłyszeć miłe słowa. Są wzruszeni, to działa!

Informacji na temat turnusów w siedzibie Wojewódzkiego Centrum Onkologii przy ul. Marii Skłodowskiej Curie w Gdansku udziela koordynatorka Barbara Szamotulska - Dziubich, tel. 881 456 065.

Informacje na temat seminariów i warsztatów dla dzieci w Stowarzyszeniu Praktyków Profilaktyki Społecznej uzyskać można pod nr. tel. 733 522 773 lub wysyłając e-mail na adres: spps.gdansk@gmail.com.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew