PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bądźcie aktywni! Goście wideoczatu o Radach Dzielnic. Zobacz program

Bądźcie aktywni! Goście wideoczatu o Radach Dzielnic. Zobacz program
Termin wyborów do Rad Dzielnic w Gdańsku wyznaczony jest na 24 marca. Jak ważne są te jednostki pomocnicze miasta? Jak można włączyć się w ich pracę? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadali goście naszego programu Wszystkie Strony Miasta. Zachęcali też gdańszczan do społecznej aktywności ponad podziałami politycznymi na rzecz swojego najbliższego otoczenia.
Nz. radni miejscy w wideoczacie Wszystkie Strony Miasta (od lewej) Andrzej Stelmasiewicz, Anna Golędzinowska i Romuald Plewa. W tle prowadzący program Marek Wałuszko
Nz. radni miejscy w wideoczacie Wszystkie Strony Miasta (od lewej) Andrzej Stelmasiewicz, Anna Golędzinowska i Romuald Plewa. W tle prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

 

Wszyscy goście wideoczatu, który wyemitowany został na stronie gdansk.pl zasiadają obecnie w Radzie Miasta, ale każdy z nich ma w swoim życiorysie bogate doświadczenie związane z pracą w Radzie Dzielnicy. Anna Golędzinowska (Koalicja Obywatelska) działała w Radzie Dzielnicy Aniołki, Romuald Plewa (Prawo i Sprawiedliwość) w Radzie Dzielnicy Górny Wrzeszcz, a Andrzej Stelmasiewicz (Wszystko dla Gdańska) w Radzie Dzielnicy Oliwa.

Jak ważne dla rozwoju gdańskich dzielnic są te jednostki pomocnicze przekonywać nie trzeba. Rady nie tylko opiniują i konsultują różne miejskie plany i inwestycje, ale też, dysponując własnym budżetem, mogą skutecznie zmieniać przestrzeń w mieście. Wspierają wiele projektów społecznych oraz integrują mieszkańców.

Radny miejski Romuald Plewa (PiS) był nie tylko radnym dzielnicowym w Górnym Wrzeszczu, ale też – jak wspominał - inicjatorem powstania w latach 90-tych ubiegłego stulecia pierwszych Rad Dzielnic w Gdańsku.
- Byłem radnym miejskim II kadencji i z mojej inicjatywy powstały jednostki pomocnicze Rady Miasta Gdańska. Pierwsze powstawały w latach 1995 - 1996 tam, gdzie były wielkie problemy: na Osowej, gdzie budował się Rënk, a drugie były w dzielnicach Olszynka i Rudniki, gdzie budowano zbiorniki PERN-u. Wokół zbiorników ze względu bezpieczeństwa trzeba było wysiedlić kilkudziesięciu mieszkańców zżytych z dzielnicą. Tam Rady Dzielnic powstawały błyskawicznie – wspominał Romuald Plewa.

Goście programu apelowali do gdańszczan, żeby włączyli się czynnie w wybory do Rad Dzielnic jako kandydaci. Głosowanie odbędzie się 24 marca, ale do 22 lutego przyjmowane są kandydatury. Na razie (stan na 18 lutego) na 600 stanowisk w Radach, zgłosiło się jedynie 300 kandydatów. Wiadomo, że niektórzy rejestrują się na ostatnią chwilę. Niektórzy zwlekają, walcząc z obawami, że nie podołają lub, że nie będą mieli czasu.

- Są radni dzielnicowi zaangażowani na „pełny etat”. To często ludzie wolnych zawodów, emeryci, rodzice małych dzieci. To nie jest jednak obligo. Wartościowy radny dzielnicowi to również człowiek, który jest w stanie poświęcić trzy godziny swojego czasu w miesiącu, żeby przygotować się do sesji i żeby mądrze odbyć tę sesję. Tacy ludzie też są potrzebni - mówiła Anna Golędzinowska.

Praca na rzecz lokalnej społeczności wiąże się też z satysfakcją, że zrobiło się coś ważnego dla dzielnicy. Każdy z gości programu miał wiele przykładów działań, które są widoczne i zmieniły obraz miasta.

- W Oliwie było wiele takich działań: spowalniacze ruchu, czyli zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, place zabaw dla dzieci, siłownie dla pod chmurką budowane z myślą o seniorach, też strefy płatnego parkowania i poboru opłat. Oprócz tego Rada wspierała całą masę „miękkich projektów” np. Bieg Oliwski - wymieniał działania Rady Dzielnicy Oliwa w ostatnich latach Andrzej Stelmasiewicz.

Goście w studiu zachęcali też gdańszczan do wzięcia udziału w głosowaniu na radnych dzielnicowych. Ma to z jednej strony wymiar obywatelski, z drugiej budżetowy. Po reformie gdańskich Rad Dzielnic ich budżety wzrosły trzykrotnie. W zależności od frekwencji na jednego zameldowanego mieszkańca dzielnic przypada 12 – 18 zł rocznie, a wszystko zależy od frekwencji.

Zobacz cały program:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl