PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” - spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską, córką pisarza i autorką książki

„(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” - spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską, córką pisarza i autorką książki
Trwa Rok Bądkowskiego - pisarza, dziennikarza, działacza społecznego, kulturalnego i politycznego. Z okazji 100. rocznicy urodzin wydana została książka „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. We wtorek, 18 lutego, odbędzie się spotkanie ze Sławiną Kosmulską, córką wybitnego gdańszczanina i Pomorzanina, autorką książki.

 

Okładka książki autorstwa Sławiny Kosmulskiej
Okładka książki autorstwa Sławiny Kosmulskiej

 

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie S. Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza notatka dla SB pochodzi już z 1956 r.! Ostatnie powstały po… jego śmierci. Co ciekawe, w opinii córki Bądkowskiego Służba Bezpieczeństwa znacznie trafniej oceniała rolę jej ojca w życiu społecznym i politycznym Gdańska i Pomorza niż jego współpracownicy i przyjaciele!

Sławina Maria Kosmulska, z d. Bądkowska, urodziła się w Gdańsku w 1953 r. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego i Politechniki Gdańskiej – Wydziału Budownictwa Lądowego (w czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezeska klubu studenckiego Pomorania). W latach 80. i 90. w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Jako inżynier przez lata pracowała w biurze projektów. W 1994 r. dodatkowo zajęła się wyceną obiektów i nieruchomości, od 1998 r. jest biegłą sądową. Od 2007 r. współpracowała z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą, w których prowadziła zajęcia z wyceny nieruchomości. Aktywna w organizacjach zawodowych. Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku „C.H Beck Nieruchomości” i innej prasie branżowej, zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Do dzisiaj czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami). Ma męża Sławomira i dwoje dorosłych dzieci: Miłosławę i Macieja Barnima. Jej pasje to literatura, kino i psychologia społeczna.

 

Spotkanie ze Sławiną Kosmulską i promocja wydawnictwa - „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” odbędzie się we wtorek, 18 lutego, w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42), o godz. 17.30.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.


Książkę wydały dwie regionalne instytucje zajmujące się promocją literatury pomorskiej: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.


CZYTAJ TAKŻE:

Paweł Zbierski, autor biografii Lecha Bądkowskiego: - Zaważył na całym moim życiu. ROZMOWA

Córka o Lechu Bądkowskim: - Muszę o nim przypominać. ROZMOWA

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl