• Start
  • Wiadomości
  • Badanie w sekundę. Nowoczesny tomograf w szpitalu na Zaspie

Badanie w sekundę. Nowoczesny tomograf w szpitalu na Zaspie

Nowy tomograf, który trafił do szpitala Copernicus na gdańskiej Zaspie, jest jednym z kilku tak nowoczesnych urządzeń na Pomorzu. Potrafi zeskanować ciało pacjenta w kilka sekund, pozwala na użycie mniejszej nawet o 80 proc. dawki promieniowania używanej podczas badań i czysty obraz bez tzw. szumów i artefaktów.
16.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Plany na 2017 roku to ponad 10 tys. badań nowym tomografem w szpitalu Copernicus na gdańskiej Zaspie

Nowy aparat TK kupiono w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia i dofinansowane z funduszy Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów w zakresie zakupu tomografów komputerowych”. Kosztował ponad 3,7 mln zł. Nowoczesny tomograf komputerowy Revolution EVO zastąpił działający trzynaście lat, wysłużony i znacznie gorszej jakości sprzęt, który wykonał przez ten czas 117 tys. badań.

- Aparat wyprodukowano w 2016 roku - mówi Agnieszka Klewicka, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w szpitalu Copernicus na gdańskiej Zaspie. - Ma najnowsze oprogramowanie i możliwości, których się cały czas jeszcze uczymy. Nowe urządzenie umożliwia np. uzyskanie 128 warstw ciała pacjenta podczas jednego obrotu lampy. Taka możliwość szybkiego skanowania pacjenta skraca czas wstrzymania oddechu podczas badania. Urządzenie ma też niski poziom tzw. szumów oraz mniejszą ilość artefaktów, czyli daje czystszy obraz. Nowy tomograf zapewnia też dokładniejsze badanie serca, naczyń wieńcowych i ogranicza do minimum dawkę promieniowania, co jest ważne szczególnie podczas badań dzieci i pacjentów z chorobami onkologicznymi.

Zakład Diagnostyki Obrazowej gdańskiego Copernicusa, w którym działa aparat TK, został wyposażony w cztery dodatkowe konsole do opisywania badań oraz serwer aplikacyjny i archiwizujący. Revolution EVO posiada też nowoczesne oprogramowanie służące m.in. do: wykrywania małych zmian w płucach, program do automatycznej analizy miąższu oraz zmian w jelicie grubym za pomocą wirtualnej kolonoskopii.

- Do dyspozycji lekarzy jest szereg nowoczesnych rozwiązań, m. in.: oprogramowanie do wykrywania zmian w płucach - dodaje doktor Klewicka. - Oprogramowanie do wykrywania polipów w jelicie grubym, oprogramowanie do analizy wybranych naczyń krwionośnych w różnych przekrojach, można nawet określić stopień zwapnienia blaszek miażdżycowych tętnic wieńcowych.

Aparat daje możliwość porównania w czasie rzeczywistym wcześniejszych badań z poprzednimi badaniami, dostarczonymi przez pacjenta, nawet jeśli badania były wykonane z użyciem innego aparatu (tomograf lub rezonans magnetyczny) i w innym ośrodku diagnostycznym.

- Nowy tomograf jest używany do diagnostyki pacjentów szpitalnych i ambulatoryjnych Copernicusa, także pacjentów ze Szpitala Reumatologicznego w Sopocie i Szpitala Chorób Zakaźnych w Gdańsku - dodaje doktor Klewicka. - Korzysta też z niego bardzo wielu pacjentów Szybkiej Terapii Onkologicznej. 

W 2017 roku planowane jest wykonanie ponad 10 tys. badań. Od momentu uruchomienia aparatu przebadano już 1043 pacjentów, dziennie badanych jest ok 30 pacjentów na aparacie TK.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?