• Start
  • Wiadomości
  • Sobota, godz. 11.00 - "Awruk i inne okrzyki. Lema przygody z przekładem" panel dyskusyjny w ramach „Odnalezione w tłumaczeniu”

Sobota, godz. 11.00 - "Awruk i inne okrzyki. Lema przygody z przekładem" panel dyskusyjny w ramach „Odnalezione w tłumaczeniu”

13.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce przekładu. W dniach 15-17 kwietnia odbywa się jego 5. edycja. Z uwagi na pandemię tegoroczna odsłona festiwalu ma formułę online. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. 

Więcej o "Odnalezione w tłumaczeniu"

W sobotę, 17 kwietnia, o godz. 11.00 - "Awruk i inne okrzyki. Lema przygody z przekładem". Panel dyskusyjny z udziałem Laurence Dyèvre (język francuski), Wiktora Jaźniewicza (język rosyjski), Antonii Lloyd-Jones (język angielski), Katarzyny Mołoniewicz i Abela Murcii (język hiszpański). Prowadzenie: Szymon Kloska.

Transmisja na YouTube IKM, Facebook IKM, Facebook „Odnalezionego w tłumaczeniu” oraz na www.gdansk.pl

 

Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz, a wielojęzyczne wersje jego dzieł oplatają świat gęstą siecią. Zarazem, twórczość Lema to nie lada problem translatorski, zarówno na poziomie językowo-literackim, co poznawczym. Zaproszeni do debaty goście – tłumacze Lema na różne języki – podzielą się swoimi doświadczeniami z pracy nad jego utworami i podyskutują nad znaczeniem tłumaczeń dla obecności Lema w światowej kulturze literackiej.

Antonia Lloyd Jones to tłumaczka polskiej literatury na język angielski, wielokrotnie nagradzana za swoją pracę translatorską. „Ambasadorka” polskiej literatury w Wielkiej Brytanii.

Abel Murcia jest tłumaczem, nowelistą i poetą. Tłumaczy poezję polską na język hiszpański, w swoim dorobku ma tłumaczenia utworów m.in. Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, ale też Ryszarda Kapuścińskiego.

Wiktor Jaźniewicz to białoruski lemolog i tłumacz na rosyjski. Skompletował największą na Białorusi kolekcję książek Stanisława Lema i o Stanisławie Lemie (łącznie ponad 700 woluminów w 27 językach).

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę