• Start
  • Wiadomości
  • Awaria przepompowni - oszczędzajmy wodę! Pomożemy Motławie i Zatoce

Awaria przepompowni - oszczędzajmy wodę! Pomożemy Motławie i Zatoce

Wszystkie miejskie instytucje i służby w Gdańsku współpracują ze sobą, aby zminimalizować skutki awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka i monitorować ewentualny wpływ spuszczania ścieków do Motławy na środowisko. Minimalizować skutki awaryjnego spustu do Motławy i dalej do Zatoki Gdańskiej może każdy z nas - ograniczmy zużycie wody! Sprawdź, których dzielnic dotyczy to zalecenie.
16.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miejsce zrzutu ścieków z Przepompowni Ołowianka. Widoczna nad lustrem wody czerwona linia odgranicza cofanie się ścieków w kierunku Długiego Pobrzeża
Miejsce zrzutu ścieków z Przepompowni Ołowianka. Widoczna nad lustrem wody czerwona linia odgranicza cofanie się ścieków w kierunku Długiego Pobrzeża
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Aktualizowane na bieżąco, najnowsze informacje na temat awarii w przepompowni na Ołowiance:

Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi

- Potrzebny sprzęt pożyczyła nam Straż Pożarna i Gdańskie Wody - mówi Magdalena Rusakiewicz rzecznik Saur Neptun Gdańsk. - Pompy, samochody asenizacyjne czyli tak zwane beczki, których jeździło 12 jednocześnie, ale to niestety nie wystarczyło i trzeba było podjąć decyzję o zrzuceniu ścieków. Parę razy dziennie zbiera się sztab kryzysowy. Sytuację nadzoruje Sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Gdańskie Wody, Straż  Miejska i oczywiście Saur Neptun.

Specjaliści zapewniają, że przepływ wody w Motławie jest na tyle duży, że na razie trwający od wtorku, 15 maja, awaryjny zrzut ścieków nie powinien mieć poważnych skutków ekologicznych, choć nie jest obojętny dla środowiska (2,3 tys. m sześc. to ok. 5 proc. mas wody płynących każdej godziny przez Motławę).

Jak mówi Anna Obuchowicz rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gdańsku służby sanitarne na obecnym etapie czuwają nad stanem wód "z daleka". Wkroczą, jeśli zdarzyłoby się, że zanieczyszczona woda wpłynęłaby do miasta, zalewając ludziom piwnice, ogródki, lokale gastronomiczne w piwnicach i pojawi się obawa zagrożenia epidemiologicznego.

- W takiej sytuacji Sanepid bada stan wody, wydaje zalecenia i komunikaty - powiedziała nam Anna Obuchowicz. - Ale nic nie wskazuje, aby coś takiego mogłoby się zdarzyć. Kolejna kwestia, którą nadzorujemy w tej sytuacji to stan wody w Motławie i Zatoce Gdańskiej. Zrzut ścieków do Motławy i to co znajdzie się w zatoce to niecodzienna sytuacja, ale też nie kryzysowa, bo sezon kąpielowy zaczyna się w czerwcu, a według specjalistów zrzutu nie jest duży i może obejść się bez dużych zanieczyszczeń. To, powtarzam, jest sytuacja wyjątkowa. Właściwe można by ją porównać do powodzi w Gdańsku i tego co wtedy spływało do zatoki. Mimo dużych obaw okazało się, że nie było tak źle, jak się spodziewaliśmy.

Jak podaje portal instalacjebudowlane.pl, każdy z nas wytwarza dziennie średnio 150 litrów ścieków. Jednokrotne spuszczenie wody w sedesie wymaga zużycia 9 l wody.

Z opracowania Katedry Technologii Oczyszczania Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej dotyczącego oczyszczania ścieków z lutego 2018 roku wynika, że głównym składnikiem ścieków komunalnych jest woda, która stanowi 99,8-99,9 proc. ich objętości.

DZIELNICE GDAŃSKA, Z KTÓRYCH ŚCIEKI TRAFIAJĄ DO PRZEPOMPOWNI OŁOWIANKA: 

  1. Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia
  2. Oliwa
  3. VII Dwór
  4. Strzyża
  5. Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny
  6. Brętowo
  7. Matemblewo
  8. Piecki - Migowo
  9. Przymorze Małe, Przymorze Wielkie
  10. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec
  11. Brzeźno
  12. Letnica
  13. Nowy Port
  14. Młyniska
  15. Aniołki
  16. Suchanino
  17. Śródmieście
  18. Osowa

oraz Chwaszczyno i Sopot

TV

Pracownicy magistratu oddali krew