Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Awaria przepompowni - oszczędzajmy wodę! Pomożemy Motławie i Zatoce

Wszystkie miejskie instytucje i służby w Gdańsku współpracują ze sobą, aby zminimalizować skutki awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka i monitorować ewentualny wpływ spuszczania ścieków do Motławy na środowisko. Minimalizować skutki awaryjnego spustu do Motławy i dalej do Zatoki Gdańskiej może każdy z nas - ograniczmy zużycie wody! Sprawdź, których dzielnic dotyczy to zalecenie.

Awaria przepompowni - oszczędzajmy wodę! Pomożemy Motławie i Zatoce
A
A
data publikacji: 16 maja 2018 r.
Miejsce zrzutu ścieków z Przepompowni Ołowianka. Widoczna nad lustrem wody czerwona linia odgranicza cofanie się ścieków w kierunku Długiego Pobrzeża
Miejsce zrzutu ścieków z Przepompowni Ołowianka. Widoczna nad lustrem wody czerwona linia odgranicza cofanie się ścieków w kierunku Długiego Pobrzeża
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Aktualizowane na bieżąco, najnowsze informacje na temat awarii w przepompowni na Ołowiance:

Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi

- Potrzebny sprzęt pożyczyła nam Straż Pożarna i Gdańskie Wody - mówi Magdalena Rusakiewicz rzecznik Saur Neptun Gdańsk. - Pompy, samochody asenizacyjne czyli tak zwane beczki, których jeździło 12 jednocześnie, ale to niestety nie wystarczyło i trzeba było podjąć decyzję o zrzuceniu ścieków. Parę razy dziennie zbiera się sztab kryzysowy. Sytuację nadzoruje Sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Gdańskie Wody, Straż  Miejska i oczywiście Saur Neptun.

Specjaliści zapewniają, że przepływ wody w Motławie jest na tyle duży, że na razie trwający od wtorku, 15 maja, awaryjny zrzut ścieków nie powinien mieć poważnych skutków ekologicznych, choć nie jest obojętny dla środowiska (2,3 tys. m sześc. to ok. 5 proc. mas wody płynących każdej godziny przez Motławę).

Jak mówi Anna Obuchowicz rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Gdańsku służby sanitarne na obecnym etapie czuwają nad stanem wód "z daleka". Wkroczą, jeśli zdarzyłoby się, że zanieczyszczona woda wpłynęłaby do miasta, zalewając ludziom piwnice, ogródki, lokale gastronomiczne w piwnicach i pojawi się obawa zagrożenia epidemiologicznego.

- W takiej sytuacji Sanepid bada stan wody, wydaje zalecenia i komunikaty - powiedziała nam Anna Obuchowicz. - Ale nic nie wskazuje, aby coś takiego mogłoby się zdarzyć. Kolejna kwestia, którą nadzorujemy w tej sytuacji to stan wody w Motławie i Zatoce Gdańskiej. Zrzut ścieków do Motławy i to co znajdzie się w zatoce to niecodzienna sytuacja, ale też nie kryzysowa, bo sezon kąpielowy zaczyna się w czerwcu, a według specjalistów zrzutu nie jest duży i może obejść się bez dużych zanieczyszczeń. To, powtarzam, jest sytuacja wyjątkowa. Właściwe można by ją porównać do powodzi w Gdańsku i tego co wtedy spływało do zatoki. Mimo dużych obaw okazało się, że nie było tak źle, jak się spodziewaliśmy.

Jak podaje portal instalacjebudowlane.pl, każdy z nas wytwarza dziennie średnio 150 litrów ścieków. Jednokrotne spuszczenie wody w sedesie wymaga zużycia 9 l wody.

Z opracowania Katedry Technologii Oczyszczania Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej dotyczącego oczyszczania ścieków z lutego 2018 roku wynika, że głównym składnikiem ścieków komunalnych jest woda, która stanowi 99,8-99,9 proc. ich objętości.

DZIELNICE GDAŃSKA, Z KTÓRYCH ŚCIEKI TRAFIAJĄ DO PRZEPOMPOWNI OŁOWIANKA: 

 1. Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia
 2. Oliwa
 3. VII Dwór
 4. Strzyża
 5. Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny
 6. Brętowo
 7. Matemblewo
 8. Piecki - Migowo
 9. Przymorze Małe, Przymorze Wielkie
 10. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec
 11. Brzeźno
 12. Letnica
 13. Nowy Port
 14. Młyniska
 15. Aniołki
 16. Suchanino
 17. Śródmieście
 18. Osowa

oraz Chwaszczyno i Sopot

-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora