• Start
  • Wiadomości
  • Autorka i dziennikarka Gabriela Danielewicz z odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej 

Autorka i dziennikarka Gabriela Danielewicz z odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej 

Gabriela Danielewicz to pisarka, dokumentalistka i wieloletnia publicystka m.in. „Dziennika Bałtyckiego” i „Głosu Wybrzeża”. Wręczenie odznaczenia odbyło się w czwartek, 7 października 2021 r., w domu zasłużonej. Uroczystą laudację podczas uroczystości wygłosił Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
07.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gabriela Danielewicz, autorka m.in. „Polek w Wolnym Mieście Gdańsku” (1985) i „Gdańska-Wrzeszcza, co odszedł w przeszłość” (2010) została wyróżniona Odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej
Gabriela Danielewicz, autorka m.in. „Polek w Wolnym Mieście Gdańsku” (1985) i „Gdańska-Wrzeszcza, co odszedł w przeszłość” (2010) została wyróżniona Odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Gabriela Renata Danielewicz jest córką Stanisława Danielewicza, dyplomaty, pracownika Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Lata II wojny światowej spędziła wraz z rodzicami w Nowym Sączu, skąd pochodziła jej mama, a w roku 1945 z rodzicami zamieszkała ponownie w Gdańsku. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w latach 1955-1960 odbyła studia historyczne i socjologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracując, w 1968 r. ukończyła podyplomowe studia dziennikarstwa i historii w Warszawie oraz w 1974 r. bibliotekoznawstwo w Gdańsku. 

Zatrudniona była: od roku 1961 w „Dzienniku Bałtyckim”, w latach 1961–1963 w Dziale Informacji Naukowej gdańskiego Centralnego Biura Konstrukcji Okrętowych, w latach 1965–1969 w gdańskim Miastoprojekcie, w latach 1969–1985 w Instytucie Morskim jako kierownik biblioteki naukowej, a w latach 1985–1989 w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Gdańskiej. Po przejściu na rentę w roku 1988 poświęciła się twórczości pisarskiej.


Uroczystość wręczenie odznaki odbyła się domu zasłużonej Gabrieli Danielewicz. Laudację wygłosił Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
Uroczystość wręczenie odznaki odbyła się domu zasłużonej Gabrieli Danielewicz. Laudację wygłosił Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Ten dorobek to ponad 300 artykułów popularnonaukowych i opracowała tyleż audycji radiowych, wydała książki z dziedziny literatury faktu dotyczących Gdańska i Sopotu. Pierwszą, pt. „Polki w Wolnym Mieście Gdańsku” (1985), napisała wspólnie z Marią Koprowską i Mirosławą Walicką, następne, samodzielne, to m.in. „Portrety dawnych gdańszczan (od X do XX w.)” (1994), „W kręgu Polonii gdańskiej” (1996), „Pod dachami gdańskich kamieniczek” (1999), „Pamięci powojennego Gdańska-Wrzeszcza” (2009), „Gdańsk-Wrzeszcz, co odszedł w przeszłość” (2010). 

Publikowała na łamach: „Dziennika Bałtyckiego”, „Głosu Wybrzeża”, „Życia Literackiego”, „Stolicy”, „Rodziny”, „Słowa Powszechnego”, a także w pismach regionalnych takich jak: „Pomorze”, „Zorza”, „Gwiazda Morza”, „Tygodnik Sopot” i „Gazeta Miasta Sopotu” oraz „.Dunajec” i „Tygodnik Sądecki”.

Obecnie kontynuatorem pracy Gabrieli Danielewicz jest Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska, któremu patronuje inny znany dokumentalista - Brunon Zwarra. Centrum to funkcjonuje przy Muzeum Poczty Polskiej - oddziale Muzeum Gdańska.

Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą nadał Gabrieli Danielewicz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr hab. Piotr Gliński na wniosek prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, jest najwyższym z dotychczasowych wyróżnień autorki, ale nie jedynym. W 2013 r. przyznano jej nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 r., otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Była także wyróżniona nagrodą wojewody nowosądeckiego i Tarczą Herbową Nowego Sącza. 

Dorobek twórczy Gabrieli Danielewicz został doceniony już w roku 2007, kiedy pisarka została uhonorowana Medalem Księcia Mściwoja II.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku