PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Autobus SOS z megapomocą! Przez całą zimę obsługiwał nawet 80 potrzebujących na dobę
Autobus SOS z megapomocą! Przez całą zimę obsługiwał nawet 80 potrzebujących na dobę
Od grudnia do 22 marca w gdańskim autobusie „SOS – pomoc dla osób bezdomnych” wydano potrzebującym blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży – m. in. polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. Wśród nich były i dary gdańszczan, za które ogromnie dziękujemy. Z oferty mobilnej pomocy korzystało każdego wieczoru nawet do 80 osób bezdomnych.

Już wiadomo, że autobus będzie jeździł także kolejnej zimy
Już wiadomo, że autobus będzie jeździł także kolejnej zimy
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Autobus i jego załoga pracowali na rzecz potrzebujących do 22 marca. Na pokładzie Ikarusa ratownik niemal codziennie udzielał doraźnej pierwszej pomocy. Wykonywał opatrunki, oczyszczał i zszywał rany, udzielał konsultacji dot. chorób skóry i higieny. Dzięki akcji informacyjnej prowadzonej tam m.in. przez pracownika socjalnego do noclegowni i schronisk trafiło jeszcze kilkadziesiąt potrzebujących osób - w najtrudniejszym, zimowym czasie była to kwestia kluczowa.

Uruchomienie usługi „mobilnego wsparcia dla osób bezdomnych” było możliwe dzięki środkom z budżetu miasta, pozyskanym i zabezpieczonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Usługa będzie kontynuowana w tym roku zimą.

- Pomysł z uruchomieniem takiego autobusu okazał się strzałem w dziesiątkę – ocenia Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Udało się bowiem dotrzeć z konkretnym wsparciem, czyli gorącą zupą, ciepłą odzieżą, pomocą medyczną i informacyjną także do ludzi bez dachu nad głową, którzy z różnych przyczyn nie chcą zamieszkać w schronisku czy noclegowni. Cieszę się, że skorzystali z oferty autobusu. Dzięki pracy załogi Ikarusa udało się także zachęcić część potrzebujących do zamieszkania w placówkach na terenie miasta, w których mają przecież kompleksowe wsparcie - od bytowego po aktywizujące. To bardzo ważne. Zależy nam, by jak najwięcej osób bezdomnych wychodziło na prostą, „mocno łapało się z życiem za barki”.

Przypomnijmy, że Ikarus został uruchomiony z początkiem grudnia. Jego załoga codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczyła pomoc ludziom bez dachu nad głową. Wyremontowany pojazd został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Ikarus codziennie wyruszał z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymywał się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

- na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

- na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,

- w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,

- obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwały około 30 minut.

Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” był MOPR w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę zrealizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS byli gdańscy radni - głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.


Pomoc przez cały rok

Gdański MOPR zawarł umowę ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść zupę lub drugie danie w trzech jadłodajniach - przy ulicach Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102. Obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12. 30 do 14. Wsparcie otrzymują tam zarówno osoby ze skierowaniami od pracowników socjalnych, jak i np. bezdomni z interwencji, którzy w danym momencie potrzebują takiej pomocy.

Ciepłe posiłki, np. zupy, są też zapewnione w ośmiu gdańskich placówkach dla przebywających tam osób bezdomnych (dot. schronisk, noclegowni), z którymi MOPR ma podpisane umowy na świadczenie usług w bieżącym roku. Gorącą herbatę, kawę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Wykaz placówek jest na stronie: www.mopr.gda.pl (zakładka: osoby bezdomne).


CZYTAJ TAKŻE:

Najpierw zupa, potem nocleg, na końcu ...własny dom? Autobus SOS dla osób bezdomnych

Ciepła zupa, ciepła odzież, pomoc medyczna... Autobus SOS, który pomaga bezdomnymSylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze
Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze