• Start
  • Wiadomości
  • Autobus SOS z pomocą dla bezdomnych. W chłodne dni potrzebna także ciepła odzież

Autobus SOS z pomocą dla bezdomnych. W chłodne dni potrzebna także ciepła odzież

Już czwarty rok z rzędu gdańskimi ulicami kursuje specjalny autobus SOS. Dedykowany jest osobom, które nie mają dachu nad głową. Z pojazdu wydawany jest dla nich ciepły posiłek. Mogą też skorzystać z pomocy medycznej. Ci, którzy chcą wesprzeć osoby bezdomne, mogą dostarczyć m.in. do takiego autobusu ciepłe ubrania. Zachęca do tego m.in. miejski radny Przemysław Ryś.
27.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W chłodne jesienne i zimowe wieczory gdańskimi ulicami kursuje specjalny Autobus SOS dedykowany osobom bezdomnym
W chłodne jesienne i zimowe wieczory gdańskimi ulicami kursuje specjalny Autobus SOS dedykowany osobom bezdomnym
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Autobus SOS kursuje w Gdańsku od 2017 roku. Inicjatorem jego uruchomienia jest Radny Miasta (z ramienia Koalicji Obywatelskiej) Przemysław Ryś. W tym tygodniu, na jednym z przystanków, przekazał on pracownikom socjalnym ciepłą odzież, głównie kurtki zimowe. Te trafiły do potrzebujących.

Pojazd ten służył w poprzednich latach jako miejsce, wewnątrz którego osoby bez dachu nad głową mogły się ogrzać, a także zjeść ciepłą zupę. W tym roku, dla zachowania bezpieczeństwa i potrzebujących, i pracowników socjalnych, posiłki wydawane są na wynos.

 

 

W razie potrzeby udzielana jest też nadal pomoc medyczna. Można otrzymać także czyste ubrania.

- Ubrania przynoszę regularnie, każdego roku. Zazwyczaj zbieram je wśród rodziny, czasem przynoszą je do mnie także znajomi i osoby, które wiedzą, że organizuję takie zbiórki - przyznaje radny Przemysław Ryś. - To, co zauważyłem po raz pierwszy w tym roku, to że z ciepłego posiłku w tym autobusie korzystają nie tylko osoby bezdomne, ale też ubogie. Widziałem kilku emerytów, ale też osoby bardzo młode, być może studentów. Wyglądały na osoby, które mają gdzie mieszkać, ale na pewno bardzo skromnie żyją. Pewności nie mam, ale zakładam, że w przypadku młodych osób mogły one stracić pracę w związku z kryzysem, i nie mają za co kupić jedzenia. Starsi prawdopodobnie mają bardzo skromne emerytury... - dodaje

 

 

Mobilne wsparcie działać będzie co najmniej do końca bieżącego roku, we wszystkie dni tygodnia. Osoby doświadczające bezdomności otrzymują pomoc podczas postojów autobusu na wyznaczonych, tych samych każdego dnia przystankach: około godz. 20.15 - na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, około godz. 21.15 - na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, około godz. 22.15 - w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka w śródmieściu.

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do końca roku usługę "Autobusu SOS" realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył MOPR. Pojazd użycza z kolei miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Wiosną br., podczas pierwszych miesięcy epidemii, z takiej formy pomocy korzystało dziennie, średnio 60 potrzebujących osób w Gdańsku.

 

 

Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też pełną informację o wsparciu dostępnym w Gdańsku. Chodzi m.in. o możliwość skorzystania ze schronienia, pomocy finansowej, rzeczowej, poradnictwa specjalistycznego, aktywizacji itp.

Według ostatnich danych w Gdańsku żyje 900 bezdomnych osób. 750 z nich przebywa w noclegowniach, natomiast 150 woli przebywać na ulicy. Najwięcej bezdomnych odnotowuje się na terenie ogródków działkowych, a także we Wrzeszczu i Śródmieściu.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus