• Start
  • Wiadomości
  • Autobus „SOS - pomoc dla osób bezdomnych” wyruszy w trasę

Autobus „SOS - pomoc dla osób bezdomnych” wyruszy w trasę

Ciepła zupa, odzież oraz wsparcie ratownika medycznego i pracownika socjalnego czekać będą na potrzebujących w Gdańsku w autobusie „SOS - pomoc dla osób bezdomnych”. Termin: niedziela, 18 listopada, godz. 20.30. Miejsce: pętla autobusowa obok przystanku SKM Przymorze Uniwersytet.
18.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Specjalny autobus z gorącą zupą dla bezdomnych i potrzebujących znowu wyjeżdża na trasę
Specjalny autobus z gorącą zupą dla bezdomnych i potrzebujących znowu wyjeżdża na trasę
zdj. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Data inauguracji kursowania autobusu „SOS - pomoc dla osób bezdomnych” została wybrana nieprzypadkowo: przypada w Światowym Dniu Ubogiego ogłoszonym przez Papieża Franciszka. W inauguracji uczestniczyć będą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

W autobusie uruchomionym po raz pierwszy w ubiegłorocznym okresie zimowym oferowano: ciepłą zupę, odzież, wsparcie ratownika medycznego i pracownika socjalnego, udzielającego informacji o wsparciu w schroniskach i noclegowniach. Podobnie będzie w tym roku. 

Codziennie w godzinach od 20 do 24 od grudnia 2017 do 22 marca 2018 w autobusie wydano potrzebującym łącznie prawie 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży, m. in. polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. Każdego wieczoru z pomocy i wsparcia w autobusie korzystało nawet do 80 osób. Część odzieży została przekazana potrzebującym przez gdańszczan.

W poprzedniej edycji akcji w autobusie wydano potrzebującym prawie 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży
W poprzedniej edycji akcji w autobusie wydano potrzebującym prawie 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży
zdj. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W związku z rozpoczynającym się okresem zimowym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku prosi gdańszczanki i gdańszczan o wrażliwość i sygnały o osobach potrzebujących, którzy przebywają w miejscach niemieszkalnych.

- Każdy z nas może uratować potrzebującego człowieka - mówi zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk. - Wystarczy nie być obojętnym i reagować na widok osoby bezdomnej. Przede wszystkim wezwać służby miejskie, a w przypadku zagrożenia życia podać potrzebującemu kubek ciepłej herbaty, okryć go kocem i oczywiście natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

- Taka interwencja może być na wagę życia osoby w kryzysie bezdomności. Miasto oferuje pomoc materialną, finansową i psychologiczną - dodaje Sylwia Ressel, konsultant ds. komunikacji społecznej w MOPR.


Wszelkie informacje o bezdomnych prosimy kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20, Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112.

Osoby potrzebujące schronienia osobiście mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.


MOPR ma umowy z ośmioma placówkami dla osób bezdomnych na terenie miasta. Zapewniają one prawie 750 miejsc. Obecnie w tych placówkach są jeszcze wolne miejsca. Przy ulicy Mostowej 1 działa także, w godzinach od 20 do 8, noclegownia niskoprogowa, gdzie wsparcie otrzymują bezdomni będący pod wpływem alkoholu.

Gdański MOPR ma też umowę ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść zupę lub drugie danie w trzech jadłodajniach przy ulicach: Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102. Obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12.30 do 14. Wsparcie otrzymują tam zarówno osoby ze skierowaniami od pracowników socjalnych, jak i np. bezdomni z interwencji, którzy w danym momencie potrzebują takiej pomocy.

Gorącą herbatę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.


Aplikacja Arrels

W Gdańsku pracę streetworkerom Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ułatwia aplikacja Arrels. Mieszkańcy mogą ją bezpłatnie zainstalować na swoim smartfonie za pośrednictwem Google Play lub Apple Store. Dzięki aplikacji natychmiast można przekazać informację np. o miejscu przebywania potrzebującego człowieka, jego stanie zdrowia.

Aplikację pozyskało Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim