• Start
  • Wiadomości
  • Autobus pomocowy ponownie na ulicach miasta. Powiadom służby o osobach potrzebujących

Autobus pomocowy ponownie na ulicach miasta. Powiadom służby o osobach potrzebujących

W poniedziałek, 29 listopada „autobus SOS – pomoc” dla osób w kryzysie bezdomności, po kilkumiesięcznej przerwie, znowu ruszy w trasę po Gdańsku. Załoga pojazdu będzie wspierała potrzebujących w najtrudniejszym, jesienno-zimowym i epidemicznym czasie.
26.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To już czwarty rok działalności autobusu SOS
To już czwarty rok działalności autobusu SOS
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

T
o mobilne wsparcie jest uruchamiane w mieście w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych.


Wsparcie podczas trzech przystanków

Załoga autobusu - m.in. pracownik socjalny i ratownik medyczny – udzielać będzie wsparcia codziennie, w czasie postojów pojazdu:

  • ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
  • ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
  • ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku

Pomoc dla potrzebujących to m.in. wydawanie gorącej zupy w formie na wynos oraz ciepłej odzieży, np. czapek, rękawiczek, swetrów i szali. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają również pełną informację o dostępnym wsparciu w mieście. W razie potrzeby mogą też skonsultować się z ratownikiem medycznym, dyżurującym w autobusie. Pomoc jest świadczona z zachowaniem reżimu sanitarnego w epidemii.

- Ta forma mobilnego wsparcia działa w mieście od 2017 roku, w najtrudniejszych dla osób doświadczających bezdomności okresach: jesiennym i zimowym – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Z powodu epidemii usługa „autobusu SOS – pomoc” była nawet przedłużana, obejmując także wiosnę. Zawsze się sprawdza. Stanowi dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, która obejmuje między innymi schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące życiowo.

Na ulicach Gdańska znów wyjechał autobus pomocowy
W autobusie na potrzebujących czeka ciepły posiłek i i odzież
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański MOPR, koordynator zadania. Usługę realizuje w bieżącym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Przekaż sygnał służbom lub zastosuj aplikację Arrels

W mieście codziennie prowadzone są działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności. Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wspólnie można im pomóc. Informacje prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym celu trzeba zastosować bezpłatną aplikację Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania i liczbie osób w kryzysie bezdomności. Szybciej do nich dotrze z ofertą wsparcia.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej