Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Atrakcyjny Kazimierz czeka na gości, wizyty od czwartku do niedzieli

Już od 4 maja 2017 roku mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli znów odwiedzać Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Atrakcje? Interaktywna wystawa edukacyjna i możliwość podziwiania panoramy z tarasu widokowego zbiornika.

Atrakcyjny Kazimierz czeka na gości, wizyty od czwartku do niedzieli
A
A
data publikacji: 26 kwietnia 2017 r.

Zbiornik Wodny Kazimierz pełni funkcję techniczną i edukacyjną, jest też dużą atrakcją turystyczną
Zbiornik Wodny Kazimierz pełni funkcję techniczną i edukacyjną, jest też dużą atrakcją turystyczną
Fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Usytuowany na wzgórzu wydmowym trzydziestometrowy Zbiornik Wody Kazimierz to nowoczesna wieża ciśnień, która pełni funkcję techniczną (stabilizuje ciśnienie w sieci wodociągowej) a przy tym jest miejscem, w którym odbywają się zajęcia edukacyjne. Chętni podczas niespełna półtoragodzinnej wizyty mogą odwiedzić interaktywną wystawę, zdobyć wiedzę na temat powstania Wyspy Sobieszewskiej i jej walorów przyrodniczych, a także odwiedzić położony dziesięć metrów nad konarami najwyższych w tej okolicy drzew taras widokowy. Wyjątkowym zbiornikiem zarządza miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna.

- Wieża znajduje się w bardzo szczególnym krajobrazowo miejscu - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Wyspa Sobieszewska ma status wyspy ekologicznej i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury. Już poprzedni, inauguracyjny sezon pokazał, że jest to atrakcja dla mieszkańców i turystów. Cieszę się, że GIWK rozwija to przedsięwzięcie

Zajęcia w roku 2017 odbywać się będą podobnie jak zeszłym sezonie tj. od czwartku do niedzieli, zmianie jednak uległy godziny spotkań oraz zasady formowania grup.

- Postanowiliśmy zwiększyć liczbę grup w weekendy kosztem liczby grup w czwartki i piątki, które cieszyły się mniejszym zainteresowaniem i zrezygnować z ograniczania minimalnej ilości osób w grupie, jako warunku realizacji wizyty - wyjaśnia Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.- Nadal jednak obowiązywać będzie limit 15 uczestników jednej wizyty.

Zbiornik będzie można odwiedzać w czwartki i piątki o godz. 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30 oraz w soboty i niedziele o godz. 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 i 17.30. Obiekt zostanie również udostępniony w ramach wydarzenia Noc Muzeów w nocy z 20 na 21 maja.


Na darmowe wizyty można zapisywać się od piątku 28 kwietnia 2017 roku przez stronę Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej lub pod nr tel. 575 317 781. Obiekt będzie otwarty do 1 października włącznie.  

- Z uwagi na liczne prośby udostępnienia tarasu widokowego podczas zachodu słońca zdecydowaliśmy się na otwarcie zbiornika podczas tegorocznej Nocy Muzeów - tłumaczy Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GIWK. - Wejścia na taras widokowy możliwe będą w nocy z 20 na 21 maja w godzinach od 19 do 1.

W tym roku na poziomie tarasu widokowego powstanie interaktywna wystawa przedstawiająca historię powstania i walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej. Wystawa będzie dostępna jednak dopiero od przyszłego sezonu. Wówczas Zbiornik Wody Kazimierz będzie już funkcjonować jako element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, łączącego ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.