PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Atrakcyjne milionowe pożyczki na rewitalizację budynków i przestrzeni do wzięcia
Atrakcyjne milionowe pożyczki na rewitalizację budynków i przestrzeni do wzięcia
Garnizon, Central Hotel, biurowiec Koga - to gdańskie inwestycje, które powstały z udziałem niskooprocentowanej pożyczki z inicjatywy JESSICA. Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza do skorzystania z podobnego instrumentu - z pożyczki rewitalizacyjnej. Oferta skierowana nie tylko do samorządów. Mogą z niej skorzystać także np. wspólnoty mieszkaniowe i organizacje pozarządowe.
Garnizon: zrealizowana we Wrzeszczu zupełnie nowa dzielnica w dawnych koszarach
Garnizon: zrealizowana we Wrzeszczu zupełnie nowa dzielnica w dawnych koszarach
Mateusz Ochocki/KFP

Wysokość niskooprocentowanej pożyczki rewitalizacyjnej to maksymalnie 10 mln zł. Projekty, które mogą liczyć na wsparcie powinny wynikać z lokalnych programów rewitalizacji i skupiać się zwłaszcza na: rewaloryzacji, modernizacji i adaptacji istniejącej zabudowy i na działaniach skutkujących zagospodarowanie przestrzeni publicznych oraz dostosowanie budynków do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych. Oferta dotyczy terenu województwa pomorskiego.

Przypomnijmy, że w Gdańsku aktualne programy rewitalizacyjne obejmują cztery obszary:

Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście; Dolne Miasto, Plac Wałowy i Stare Przedmieście; Biskupia Górka i Stary Chełm oraz Orunia.

O środki z pożyczkowego instrumentu wystąpić mogą (obok jednostek samorządowych) m. in.: przedsiębiorcy, szkoły wyższe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe.

Szczegółowe informacje na temat pożyczki rewitalizacyjnej znaleźć można tutaj.

Przypomnijmy: pomoc w ramach inicjatywy JESSICA wdrażana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa na lata 2007-2013.

W Gdańsku skorzystano z tego instrumentu m. in przy rewitalizacji byłych XIX.wiecznych koszar - dzisiejszej dzielnicy Garnizon. Grupa Inwestycyjna Hossa zaciągnęła na ten cel 19,2 mln zł pożyczki.   

Obok dawnej ujeżdżalni koni i huzarskich kwater stanęły tu nowoczesne budynki. Zagospodarowano park z historycznym starodrzewiem. Budynki wpisane do rejestru zabytków nie tylko przeszły renowację ale i zyskały nowego ducha. Miejsce stało się kulturalnym centrum Wrzeszcza.

Biurowiec Koga z lotu ptaka
Biurowiec Koga z lotu ptaka
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Także biurowiec Koga przy Trasie Sucharskiego zrealizowany wraz z drogami dojazdowymi przez spółkę miejską investGDA powstał przy współudziale JESSICA, spółka zaciągnęła na ten cel 20 mln pożyczki. Obecnie trwa dalsze zagospodarowanie terenów w rejonie biurowca przy ul. Andruszkiewicza i komercjalizacja dziesiątek hektarów wokół. Inwestycja miała na celu ożywienie gospodarcze terenów należących do gminy Gdańsk, położonych w pobliżu portu.  

Dolne Miasto, budynek przy ul. Kieturakisa 8/10
Dolne Miasto, budynek przy ul. Kieturakisa 8/10
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pod adresami: Reduta Wyskok 2 i Kieturakisa 8/10 na Dolnym Mieście funkcjonują dwa budynki, którym nowe życie nadało Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława. Remont i przebudowa przebiegły z myślą o stworzeniu przestrzeni dla lokalnych firm kreatywnych. Pożyczka zaciągnięta przez TBS Motława na remont obu obiektów to ponad 1,9 mln zł. TBS Motława zamierza w czerwcu złożyć dwa wnioski dotyczące pożyczki z nowego mechanizmu przy rewitalizacji obiektów na Dolnym Mieście.

Funarena na stadionie Energa Gdańsk
Funarena na stadionie Energa Gdańsk
Krzysztof Mystkowski/KFP

Zupełnie inny przykład wykorzystania pożyczki JESSICA w naszym mieście jest Centrum Rekreacyjno Sportowe Funarena na stadionie Energa Gdańsk, gdzie znajduje się m.in. wewnętrzny tor gokartowy, park trampolin czy elektroniczny paintball.

I wreszcie - Central Hotel przy Dworcu PKP Gdańsk Główny. Po gruntownym remoncie, z kolejowej przychodni zdrowia, zabytkowy gmach przeistoczył się w czterogwiazdkowy hotel z 39 pokojami i lokalnym browarem. Właściciel hotelu także wykorzystał środki z programu JESSICA.

Central Hotel w Gdańsku
Central Hotel w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pożyczka rewitalizacyjna to instrument finansowy wdrażany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pośrednikiem finansowym jest Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl