PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Atrakcje na weekend: Gdańska Jesień Pianistyczna, festiwal filmowy, spotkanie z Michałem Rusinkiem...

Atrakcje na weekend: Gdańska Jesień Pianistyczna, festiwal filmowy, spotkanie z Michałem Rusinkiem...
W ten, dla niektórych długi, weekend, atrakcji nie zabraknie - na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbywa się nowa premiera, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance prezentują się światowej klasycy muzycy, a mistrz słowa Michał Rusinek, będzie opowiadał o swojej biblioteczce i tworzeniu księgozbiorów. Od piątku do niedzieli warto też zaglądać do Żaka na przegląd współczesnego kina ukraińskiego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl „Nieczułość” w reżyserii Leny Frankiewicz, na podstawie powieści Martyny Bundy, porusza temat pamięci jako fundamentalnej składni naszej tożsamości
Spektakl „Nieczułość” w reżyserii Leny Frankiewicz, na podstawie powieści Martyny Bundy, porusza temat pamięci jako fundamentalnej składni naszej tożsamości
fot. Natalia Kabanow

 

Melodie kadiszu upamiętnią 83. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku. 12 listopada

 

„Nieczułość” - to nowa premiera Teatru Wybrzeże. Spektakl, na podstawie powieści Martyny Bundy reżyseruje Lena Frankiewicz. To fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet - kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, według pór roku. Jak tłumaczy reżyserka, opowieść ta jest uniwersalna i niezwykle ważna, bowiem dochodzą w niej do głosu nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

W spektaklu występują: Sylwia Góra - Rozela, Agata Bykowska - Truda, Justyna Bartoszewicz - Gerta, Dorota Androsz - Ilda, Abram, Jakob, Jan, Magdalena Boć - Marguerite, Tadeusz, Edward, Marzena Nieczuja Urbańska - La Lobita, Kura Agatka, Świnka Dropiata.

Prapremiera: 12 listopada na Scenie Malarnia, kolejne spektakle: 13, 14, 16 i 17 listopada oraz 3, 4 i 5 grudnia.

Więcej: „Nieczułość” Martyny Bundy prapremierowo na deskach Teatru Wybrzeże

 

Charyzmatyczny Martín García García jest jedną z wielu gwiazd tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
Charyzmatyczny Martín García García jest jedną z wielu gwiazd tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
mat. PFB

 

Trwa najważniejsze muzyczne wydarzenie nie tylko jesieni, ale też całego sezonu: 16. Gdańska Jesień Pianistyczna - trzytygodniowe święto muzyki z udziałem wybitnych pianistów z całego świata. W ten weekend w Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) czekają nas dwa recitale pianistyczne, których nie można przegapić.

W sobotę, 13 listopada, o godzinie 19:00 wystąpi pianista Martín García García, laureat III Nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Charyzmatyczny Hiszpan wykona preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha oraz mazurki, impromptu, preludia oraz Sonatę h-moll Fryderyka Chopina. Bilety: 37-100 zł.

W niedzielę, 14 listopada, o godzinie 18:00 wystąpi słynny duet pianistyczny z Bułgarii: Genova & Dmitrov. W ich wykonaniu na dwa fortepiany usłyszymy Wariacje na temat Haydna op. 56b Johannesa Brahmsa oraz Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa. Bilety: 22-48 zł.

 

„Przystanek Ziemia” to debiutancki film ukraińskiej reżyserki Kateryny Hornostaj, wrażliwie i poetycko opowiadający o odkrywaniu siebie
„Przystanek Ziemia” to debiutancki film ukraińskiej reżyserki Kateryny Hornostaj, wrażliwie i poetycko opowiadający o odkrywaniu siebie
mat. prasowe

 

„Ukraina! 6. Festiwal filmowy” - to z kolei kinowa propozycja klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197). Przegląd jest okazją do zapoznania się z najświeższymi i najznamienitszymi osiągnięciami ukraińskich twórców filmowych, sięgających do różnorodnej tematyki - od postsowieckiego, mafijnego półświatka lat 90., przez terror i traumy wojenne, po motywy dorastania i przemian jednostki wpisane w krajobraz współczesnej Ukrainy.

W piątek, 12 listopada, o godzinie 18:00 wyświetlony zostanie „Nosorożec” („Nosorih”) w reżyserii Ołeha Sencowa (Ukraina, Polska, Niemcy / 2021 / 101 min.). Akcja dzieje się w przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90., gdzie poznajemy młodego mężczyznę o tytułowym pseudonimie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Czy mężczyzna będzie w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

W sobotę, 13 listopada, o godzinie 18:00, zobaczymy film „Z zawiązanymi oczami” („Iz zavyazanymy ochyma”), reż. Taras Dron (Ukraina / 2021 / 117 min. Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka, dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Gdy chce uciec od wszystkiego, co stare i znane, matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa z informacją, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie... Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.

W niedzielę, 14 listopada, o godzinie 18:00 zobaczymy natomiast „Przystanek Ziemia” („Stop - Zemlia”), w reżyserii Kateryny Hornostaj (Ukraina / 2021 / 117 min.). To radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Podczas gdy stara się przetrwać intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.

Bilet na pojedynczy film: 18 zł. „Ukraina! 6. Festiwal filmowy” trwa do 18 listopada.

Michał Rusinek przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W Gdańsku opowie o swojej biblioteczce, a także o tym, jak budować zbiory
Michał Rusinek przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W Gdańsku opowie o swojej biblioteczce, a także o tym, jak budować zbiory
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Michał Rusinek będzie gościem cyklu „Moja biblioteka” w sobotę, 13 listopada, w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35).

Polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, i były sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowie o swojej prywatnej kolekcji, idei gromadzenia książek, tworzeniu zbiorów, oraz o najcenniejszych pozycjach w jego kolekcji.

Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś - polonistka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”, Przeprowadziła wiele wywiadów, autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” oraz biografii ważnych postaci związanych z Pomorzem: „Cybulski. Podwójne salto” i „Walentynowicz. Anna szuka raju”.

Wstęp wolny, początek spotkania o godzinie 17:00.

W ten weekend też: Festiwal Windowisko 2021. Na scenie Teatru Miniatura wystąpią teatry niezależne. Od piątku

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze