Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Artyści ozdobią kolejne kamienice na Głównym Mieście

Już wkrótce kolejne ulice Głównego Miasta zyskają nowy, atrakcyjny wygląd. Rozpoczął się kolejny etap długofalowego projektu remontu i ozdabiania kamienic, którego celem jest uatrakcyjnienie tej części Gdańska poprzez sztukę na ulicach.

Artyści ozdobią kolejne kamienice na Głównym Mieście
A
A
data publikacji: 02 sierpnia 2016 r.

Elewacje kamienic odnowione podczas projektu
Elewacje kamienic odnowione podczas projektu
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Ruszył kolejny etap rozpoczętego trzy lata temu programu remontu i ozdabiania kamienic na terenie Głównego Miasta. Po odnowieniu elewacji budynków przy ulicach: Ogarnej (projekt „Ogarna 2.0”), Szerokiej („Nowa Szeroka”) oraz Warzywniczej przyszedł czas na następne realizacje. W tym roku nowy wygląd zyskają kamienice nad Starą Motławą przy Rybackim Pobrzeżu, a także kolejne przy ul. Ogarnej - między innymi budynek pod nr 37.

Fasady kamienic nie tylko przejdą konieczne remonty, ale zyskają także elementy dekoracyjne zaprojektowane przez artystów malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Za projekt od początku odpowiada Fundacja Urban Forms z Łodzi, która realizuje go współpracując ze wspólnotami mieszkaniowymi i Urzędem Miejskim w Gdańsku.

- Dekoracje poszczególnych kamienic wynikają bezpośrednio z architektonicznego kształtu budynków i do niego nawiązują. W sposób nowatorski połączyły one nowoczesną i historyczną stylistykę, a wykonane zostały z użyciem tradycyjnych technik dekoratorskich. W przypadku Ogarnej i Szerokiej były to malarstwo, sgraffito, ceramika i ornamenty przestrzenne. Zwarty, ułożony w podkowę zespół elewacji przy ul. Warzywniczej, potraktowaliśmy jako pole dla dekoracji malarskiej związanej z historią tego niegdyś targowego miejsca, tworząc rodzaj galerii miejskiej, specyficzne „klisze pamięci” - opisują poprzednie edycje realizatorzy projektu.

Nowy wygląd elewacji, które ozdabiane będą w tym roku, nie jest jeszcze znany. - Na tym etapie jeszcze nie mamy projektów dekoracji. Nawet kiedy powstaną, nie będziemy ich upubliczniać - zaznacza Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms. - Zainteresowani mieszkańcy będą mogli je zobaczyć i uzyskać informacje w punkcie konsultacyjnym przy ulicy Straganiarskiej 53/54, w każdy wtorek między godziną 16 a 18 oraz kontaktując się z naszą Fundacją mailowo lub telefonicznie.

Prace potrwają do końca roku. Odnowione kamienice dołączą do 79. budynków na terenie Głównego Miasta, których elewacje już przeszły przemianę.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora