PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Arena Idei. W ECS będą rozmawiać o tym, czy Kościół wspiera polską demokrację
Arena Idei. W ECS będą rozmawiać o tym, czy Kościół wspiera polską demokrację
Czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół? Czy Kościół jest społecznym autorytetem? Czy świeckie państwo musi być wrogiem religii? Na m.in. te pytania w Europejskim Centrum Solidarności debatować będą uczestnicy kolejnego odcinka programu publicystycznego „Arena Idei”, w niedzielę, 17 marca. Wstęp tylko dla osob z potwierdzonymi zaproszeniami, ale udodatkowo transmisja z wydarzenia będzie dostępna na stronie TVN24.
Debata Arena Idei w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku transmitowana przez TVN24, zatytułowana Czy pieniądze wyleczą służbę zdrowia? . W dyskusji wzięli udział profesorowie: Robert Gwiazdowski, Bohdan Maruszewski, Piotr Czauderna i Janusz Czapliński
Debata „Arena Idei” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, transmitowana przez TVN24, w marcu 2018 roku zatytułowana była "Czy pieniądze wyleczą służbę zdrowia?". W dyskusji wzięli udział profesorowie: Robert Gwiazdowski, Bohdan Maruszewski, Piotr Czauderna i Janusz Czapliński
Fot. Maciej Kosycarz / KFP
 
„Arena Idei” to odbywający się od 2016 roku program publicystyczny TVN24, prowadzony w formie cyklicznych debat na żywo. Spotkania są otwarte, odbywają sie w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (Plac Solidarności 1), transmitowane są także na antenie TVN24. 
 
„Arena...” ma format debaty wyposażonej w reguły wystąpień zaproszonych gości i audytorium. Program opiera się na przekonaniu, że polemika to skuteczne narzędzie poszukiwania i ujawniania społecznych sprzeczności. Jak podkreślają pomysłodawcy formatu, „zbyt często bowiem bywa, że ważne społeczne antagonizmy są naiwnie anulowane w imię przysłowiowej zgody lub odwrotnie, gdy zupełnie naturalne różnice są propagandowo przerabiane w pseudokonflikt”.
 
Tematem debaty, która odbędzie się w niedzielę, 17 marca, będzie instytucja Kościoła. Podczas programu zatytułowanego „Czy Kościół wspiera polską demokrację?” uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół, czy Kościół jest społecznym autorytetem, kiedy państwo przestaje być świeckie, czy świeckie państwo musi być wrogiem religii, a także czy dobra ustawa zastępuje Dobrą Nowinę.
 
Zaproszeni goście to: Szymon Hołownia - dziennikarz, publicysta i  pisarz; ks. Józef Kloch - teolog, medioznawca, rzecznik Episkopatu Polski 2003-2015; Halina Radacz - teolog, pastor ewangelicki; oraz Piotr Szeląg - prawnik, kanonista, konsultant filmu „Kler”. 
 
W roli moderatora wystąpi dziennikarka i prezenterka telewizyjna Katarzyna Kolenda-Zaleska. Program podzielony będzie na trzy segmenty: Prezentacje, Polemiki, Konkluzje. Czas trwania: blisko 1,5 godz. Po dyskusji głównych gości przewidziany jest blok pytań od publiczności. Debatę będą wspierały dwa sondaże wśród telewidzów - poprzedzający oraz prowadzony w trakcie trwania programu. 
 
 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl