PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Archiwalne zdjęcia Gdańska dostępne dla wszystkich

Archiwalne zdjęcia Gdańska dostępne dla wszystkich
Finansowana z funduszy unijnych, internetowa galeria Europeana udostępniła bezpłatnie do pobrania ponad 2 miliony zdjęć, map i dokumentów. Wśród nich znalazła się spora część dotycząca naszego miasta. Niektóre wykonano jeszcze w XIX wieku niezwykle rzadką obecnie metodą światłodruku.

Dawny Gdańsk. Fotografia wykonana w 1894 roku metodą światłodruku
Dawny Gdańsk. Fotografia wykonana w 1894 roku metodą światłodruku
Europeana / Wilhelm Dreesen, Sinsel & Co.

Europeana to otwarta w 2008 roku biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum w jednym. Bezpłatnie udostępnia dziedzictwo kulturowe i naukowe Europy w internecie. Oferuje dostęp do ponad 50 mln zbiorów: książek, czasopism, fragmentów filmów, map, dokumentów, w tym ponad 2 miliony archiwalnych fotografii, obejmujących pierwsze sto lat tej dziedziny sztuki. Wśród nich znalazły się także zdjęcia Gdańska!

Jak korzystać z archiwum? To niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę www.europeana.eu, następnie po prawej stronie wybrać język, w jakim chcemy, aby były wyświetlane treści, i wpisać w wyszukiwarce interesujące nas słowo, np. „Gdańsk”, „Wolne Miasto Gdańsk” lub „Danzig” (warto podkreślić, że po wpisaniu każdego z przykładowo podanych haseł pokazują się inne wyniki).

Zdjęcia można przeglądać bezpłatnie, większość z nich można także bezpłatnie pobrać, należy jednak zawsze sprawdzać na jakich zasadach zostało udostępnione. W tym celu wystarczy sprawdzić informacje znajdujące się pod zdjęciem po prawej stronie pod pytaniem „Czy mogę to wykorzystać?”.

Wśród udostępnionych zdjęć Gdańska znaleźć możemy nawet te wykonane obecnie bardzo rzadko metodą światłodruku fotografie datowane na 1894 rok. Ponadto do zbiorów trafiły rysunki, grafiki i litografie, m.in. przedstawiające Ratusz Miasta Gdańska. Zachęcamy do przeglądania zbiorów i odkrywania przepięknej historii naszego miasta.

ilustracja: Europeana/National Library Of The Netherlands - Koninklijke Bibliotheek
ilustracja: Europeana/National Library Of The Netherlands - Koninklijke Bibliotheek
Ilustracja: Europeana/National Library Of The Netherlands - Koninklijke Bibliotheek


Czytaj też:

Wirtualne muzeum coraz większe. Zobacz zdjęcia Gdańska sprzed 130 latAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze