• Start
  • Wiadomości
  • Anna Baumgart i Krzysztof Pijarski. Artystyczny dialog w Gdańskiej Galerii Fotografii 

Anna Baumgart i Krzysztof Pijarski. Artystyczny dialog w Gdańskiej Galerii Fotografii 

Wystawa “Baumgart/Pijarski. Laboratorium prac fotograficznych” to forma intelektualnej rozmowy dwojga ludzi sztuki: rzeźbiarki Anny Baumgart oraz fotografa Krzysztofa Pijarskiego. Wernisaż ich prac odbędzie się w czwartek, 19 grudnia 2019, o godz. 18. Wystawa potrwa do 28 lutego 2020 r.
18.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Baumgart, kadr z filmu Świeże wiśnie' . Film znajduje się w zbiorach Nowego Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku
Anna Baumgart, kadr z filmu "Świeże wiśnie'". Film znajduje się w zbiorach Nowego Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku
Mat. NOMUS

 

Anna Baumgart* (ur. 1966 r.) to związana z Gdańskiem, zaliczana do nurtu sztuki krytycznej i feministycznej artystka wizualna, malarka, rzeźbiarka, reżyserka i scenografka. Krzysztof Pijarski** jest historykiem sztuki i adiunktem Szkoły Filmowej w Łodzi zajmującym się fotografią.

Na wystawę “Baumgart/Pijarski. Laboratorium prac fotograficznych” składają się skonfigurowane w nowej formie rzeźby Anny Baumgart pochodzące z cyklów “Baby farm” i “Hipotezy skradzionego obrazu” oraz fotografie Krzysztofa Pijarskiego.

- Rzeźby „fotograficzne” Baumgart można odczytywać jako refleksję nad fotograficznością: relacją między dosłownością kopii a otwartością znaczeń, fotografią a wydarzeniem, możliwością rekonstrukcji wydarzenia na podstawie fotografii oraz rolą wyobraźni w takiej rekonstrukcji. Odpowiedź Pijarskiego podejmuje te same tematy, ale poszukuje ich w fotografiach, które nie poddają się tłumaczeniu na rzeźbę: albo główny motyw znajduje się poza kadrem, albo wręcz nie ma motywu, gdyż jest on zasłonięty bądź w inny sposób przeniesiony - zapowiadają organizatorzy wystawy.

Zderzone ze sobą różne formy artystycznej wypowiedzi, stają się intrygującym i zaskakującym intelektualnym dialogiem twórców. Kuratorzy z Gdańskiej Galerii Fotografii zapowiadają nawet, że: - Spotkanie artystów w przestrzeni dedykowanej medium fotografii będzie eksperymentem wystawienniczym i do końca nie możemy przewidzieć jego skutku. Z pewnością jednak osobowość i indywidualizm twórców zapewnią widzom tak intelektualnych, jak i zmysłowych doznań. 

Artyści, których prace zobaczymy w GGF są tegorocznymi stypendystami Marszałka Województwa Pomorskiego.

*Dr Anna Baumgart studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w roku 1994 w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. Była również związana z pracownią Innych Mediów. 1995 roku została nagrodzona za wybitny debiut przez wojewodę gdańskiego. Była wielokrotną stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Kultury. w latach 1994-96 współtworzyła gdańską “Galerię Delikatesy Awangarde” oraz Forum Sztuki Współczesnej w “Galerii Gazownia”, organizując projekt Salon Sztuki Wideo. W 1994 roku założyła z Norbertem Walczakiem grupę artystyczną “Ogon żółwia”, a w 1998 powołała Biuro Inicjatyw Twórczych. W latach 90. współpracowała z najważniejszymi ośrodkami gdańskiej sceny artystycznej: z Galerią Wyspa, Galerią Spiż 7, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia”. Przeprowadziła się do Warszawy gdzie, wraz ze Zbigniewem Liberą, zakładała w 1999 roku kawiarnię artystyczną Cafe Baumgart/Libera (później Cafe Baumgart) przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Kawiarnia działała do 2006 r. Prace Baumgart znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, zbiorach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, MAAK Collection, Śląskiego Muzeum Sztuki czy Parlamentu Europejskiego. Wystawiane były m.in.: w Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum On The Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Zachęcie – Narodowej Galeria Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W gdańskich zbiorach NOMUS znajduje się praca wideo poświęcona przemilczanemu przez historię tematowi niewolnic seksualnych w nazistowskich obozach koncentracyjnych pt.: ŚWIEŻE WIŚNIE z 2010 roku. Film prezentowano na Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, w ramach Era Nowe Horyzonty WATCH DOCS oraz Impakt. Praca otrzymała nagrodę publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. 

**Dr Krzysztof Pijarski (ur. 1980) jest artystą posługującym się medium fotografii, historykiem sztuki, wykładowcą w łódzkiej Szkole Filmowej i tłumaczem. Był stypendystą m.in. komisji Fulbrighta, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców i Narodowego Centrum Nauki. Interesują go wszelkie formy wizualnego myślenia i opowiadania. Jego praca doktorska była poświęcona Michaelowi Friedowi, historykowi sztuki zajmującemu się modernizmem w sztuce i fotografii. Jest współautorem, wraz z Aurélienem Fromentem, wystawy Moiré w krakowskim Bunkrze Sztuki. Uczestnikiem PLAT(T)FORM 2012 w Fotomuseum Winterthur. W latach 2009-2012 zajmował się projektem nazwanym "Żywoty świętych" - dokumentował miejsca związane z byłymi bohaterami komunizmu, które zostały zniszczone i po których pozostały puste miejsca w mieście. Zafascynowany niszczonymi miejscami pamięci w okresie transformacji ustrojowej, fotograf badał też dalsze losy pomników i ich bohaterów. Projekt “Żywoty nieświętych” ukazał się w formie książki fotograficznej (wydawnictwo Fotohof (2013)), został też zaprezentowany w C/O Berlin (2015).

Pijarski redagował też tomy: “Object Lessons: Zofia Rydet’s Sociological Record (2017) i “Archiwum jako projekt” (2011), jest też autorem książek: “Archeologia modernizmu. Michael Fried, fotografia i nowoczesne doświadczenie sztuki” (2017) i “(Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth” z 2013 r. Redaguje pismo “Widok”.

“Baumgart/Pijarski. Laboratorium prac fotograficznych”. Wernisaż odbędzie się 19 grudnia 2019, o godz. 18, w Gdańskiej Galerii Fotografii (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zielona Brama ul. Długi Targ 24). Wystawa potrwa do 28 lutego 2020 r.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę