Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Aniołki. Linia 115 zmienia trasę. Będzie łatwiej dostać się do UCK

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego będzie łatwiejszy i wygodniejszy dojazd komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego zmienia trasę linii 115, która umożliwi bezpośredni dojazd do szpitala zarówno z Dworca Głównego, jak i dworca PKP we Wrzeszczu. Linia 115 pojedzie nową trasą już 29 maja.

Aniołki. Linia 115 zmienia trasę. Będzie łatwiej dostać się do UCK
A
A
data publikacji: 22 maja 2017 r.

Trasa linii 115 ulegnie zmianie. Już w przyszłym tygodniu tym autobusem będzie można dojechać bezpośrednio pod UCK
Trasa linii 115 ulegnie zmianie. Już w przyszłym tygodniu tym autobusem będzie można dojechać bezpośrednio pod UCK
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Linia autobusowa 115, zamiast ul. Do Studzienki i ul. Traugutta, będzie przemieszczać się z dworca PKP we Wrzeszczu przez al. Grunwaldzką, następnie Traktem Konnym, i dalej ulicami: Skłodowskiej - Curie, Smoluchowskiego i Jarową. Następnie "włączy się" w dotychczasową trasę (m.in. ul. Schumanna - Beethovena, Powstańców Warszawskich) w kierunku Dworca Głównego. W przeciwnym kierunku autobusy pojadą podobnie, czyli od Dworca Głównego dotychczasową trasą, następnie od ul. Sobieskiego fragmentem Cygańskiej Góry, ul. Smoluchowskiego i dalej al. Zwycięstwa, ul. Miszewskiego do Wrzeszcza PKP.

Autobus linii 115 będzie zatrzymywał się przy przystankach, tuż obok gmachów UCK (dotychczas dojeżdżała tu tylko linia 283). Linia 115 zatrzyma się m.in. przy przystankach: Szpital Zakaźny, Centrum Medycyny Inwazyjnej i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Dokładny przebieg trasy oraz przystanki zostaną opublikowane rozkładach jazdy na stronie internetowej www.ztm.gda.pl

- Linię 115 poprowadziliśmy zgodnie z wnioskami mieszkańców, a chodziło o to, by obsłużyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Trasa została wytyczona w jedyny możliwy fizycznie sposób - tak, by autobus mógł ją pokonać – tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Korekty w trasie tego autobusu oczekiwali nie tylko dojeżdżający tu pacjenci, ale również mieszkańcy dzielnicy Aniołki.

Linia 115 będzie się zatrzymywać przy gmachach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
Linia 115 będzie się zatrzymywać przy gmachach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Mamy nadzieję, że to pierwsza jaskółka, a skomunikowanie tego obszaru będzie się dalej poprawiać. Mamy świadomość, że największe spodziewane potoki ruchu będą docierać tutaj z dzielnic zachodnich i południowych Gdańska, ponieważ tam jest najszybszy postęp urbanizacji i znajduje się najwięcej mieszkań. Dlatego liczymy, że dostaniemy wzmocnienie obsługi komunikacyjnej także w tym zakresie, choć wiem, że to kwestia dalszych analiz – nie ukrywa Anna Golędzinowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki.

Jej zdaniem system komunikacyjny tej dzielnicy "zawsze był piętą Achillesową".

- Cieszy nas, że udrożniono serce dzielnicy, udrożniono dostęp dla pełnowymiarowych autobusów do największego kampusu szpitalnego – dodaje.

Na nową trasę autobusu czekają też studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i pracownicy UCK.

– Ogromnie cieszy nas zmiana dotychczasowych rozwiązań komunikacyjnych w obrębie uczelni i szpitala, bo bardzo nam tego brakowało – przyznaje prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nowe połączenie autobusowe ułatwi życie pracownikom i studentom, ale przede wszystkim pacjentom przebywającym pod opieką Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Mamy nadzieję, że dostosowanie siatki połączeń do realnych potrzeb mieszkańców przyniesie poprawę obecnej sytuacji.

Wygodny dojazd “pod drzwi” szpitala będą mieli także ci, którzy docierają w okolice GUMed tramwajem. Autobusy 115 i 283 będą zatrzymywać się po obu stronach skrzyżowania al. Zwycięstwa/ul. Traugutta, na wysokości przystanku tramwajowego, dając możliwość wygodnej przesiadki.

Od przyszłego tygodnia zmianie ulegnie nie tylko rozkład jazdy linii 115. Zmodyfikowane zostaną także rozkłady jazdy linii 139 i 199. Ta ostatnia będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością, co 15 minut, w godzinach szczytu popołudniowego.

Przeczytaj także:

Świetna wiadomość! Bezpośredni autobus połączy szpital i GUMed z dworcami Gdańsk Główny i Wrzeszcz

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora