PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tydzień Austriacki, Etnokiermasz i inne atrakcje. Sprawdź, co dzieje się w ten weekend

Tydzień Austriacki, Etnokiermasz i inne atrakcje. Sprawdź, co dzieje się w ten weekend
W Andrzejkowy weekend okazji do zabawy z pewnością nie zabraknie. Podsuwamy pomysły na ciekawe spędzenie tego czasu - w klubie, kinie i teatrze.
Podczas Tygodnia Austriackiego, który rozpocznie się 29 listopada 2019 r., zobaczymy m.in. spektakl na podstawie głośnej sztuki Elfriede Jelinek, dotyczącej prawdziwych wydarzeń: „Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady”
Podczas Tygodnia Austriackiego, który rozpocznie się 29 listopada 2019 r., zobaczymy m.in. spektakl na podstawie głośnej sztuki Elfriede Jelinek, dotyczącej prawdziwych wydarzeń: „Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady”
mat. prasowe

 

W piątek, 29 listopada, w Gdańsku rozpoczyna się Tydzień Austriacki. Wydarzenie organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach cyklu „Teatry Europy i Świata” zainauguruje wernisaż wystawy „Photo Graz Selection III” w GTS (ul. Bogusławskiego 1).

Wystawa prezentuje międzynarodowe projekty dwudziestu artystów profesjonalnej, akademickiej oraz amatorskiej sceny fotograficznej Styrii, zwanej zielonym sercem Austrii. Prace, które składają się na ekspozycję, dotyczą aktualnych tematów i kwestii społecznych, związanych z kulturą, tożsamością, religią i polityką. Obrazują procesy ścierania się miasta i natury, zwracają uwagę na współistnienie różnych stanów emocjonalnych i stawiają pytania o postrzeganie rzeczywistości.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Następnie, o godz. 19:00, na scenie GTS zobaczymy spektakl „Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)” na podstawie sztuki Thomasa Bernharda. Tragikomedia w reżyserii Andre Ochodlo jest koprodukcją Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Atelier w Sopocie. Bilety: 20-60 zł.

Więcej: Tydzień Austriacki. Degustacje wina, spektakle, kino, spotkania podróżnicze i literackie

 

Sainkho Namtchylak i MINIM
Sainkho Namtchylak i MINIM
Fot. Hania Podladowska & Michał Starzyński Jr.

 

Jak zawsze w ostatni piątek listopada w Klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197) poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (20. Edycja) i - wyjątkowo w tym roku - Laureata Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. I jak co roku ważną częścią tego wieczoru będzie koncert prezentujący młodych muzyków.

29 listopada na scenie wystąpią: Sainkho Namtchylak i MINIM. Ona pochodzi z Tuwy, jest poetką i szamanką, mistrzynią śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponującą 7-oktawową skalą głosu. Oni tworzą kwartet poruszający się pomiędzy jazzem, awangardą i muzyką improwizowaną, i są już dobrze znani gdańskiej publiczności - nie raz pojawiali się na scenie Żaka.

Koncert rozpocznie się o godz. 21:00 (po gali wręczenia nagród). Wystąpią: Sainkho Namtchylak (wokal), Kuba Wójcik (gitara), Grzegorz Tarwid (fortepian, syntezatory), Andrzej Święs (kontrabas) i Albert Karch (perkusja). Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł.

 

Enchanted Hunters
Enchanted Hunters - muzyczny duet doskonały
mat. prasowe

 

Dzień później, w sobotę, 30 listopada, znowu warto zajrzeć do Żaka. Tym razem na scenie Sali Suwnicowej wystąpią aż dwa ciekawe zespoły z nurtu muzyki alternatywnej.

Pierwszy to warszawskie trio The Saturday Tea, który tworzą Jan Wiśniewski, Aleksander Makowski i Antoni Orłos. Wiosną ukazał się trzeci album grupy „Quicksilver Dreams”, wyprodukowany przez zespół i nagrany przy współpracy z Michałem Kupiczem.

Ponadto na scenie zobaczymy duet Enchanted Hunters, czyli Małgorzatę Penkallę i Magdalenę Gajdzicę. Formacja w sercach i głowach swoich fanów zaistniała dzięki albumowi „Peoria”, nietypowym wokalnym harmoniom i pięknym melodiom. Latem 2018 dziewczyny nagrywały materiał do nowej płyty, „Dwunasty dom”, która ma ukazać się tej jesieni nakładem Latarnia Records. O tym, jak nowe utwory brzmią na żywo, przekonamy się podczas koncertu.

Początek o godz. 20:00. Bilety: 55 zł.

 

To już druga edycja Świątecznego Etnokiermaszu
To już druga edycja Świątecznego Etnokiermaszu
mat. MNG

 

Świąteczny Etnokiermasz - to propozycja Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) na grudniowe weekendy. Wydarzenie, które może pochwalić się już drugą edycją, rozpocznie się w niedzielę, 1 grudnia (kolejne odsłony (7 i 8, 14 i 15 oraz 21 i 22 grudnia).

- W przedświąteczne weekendy grudnia Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zamieni się w przyjazną przestrzeń, w której - z dala od gwaru wielkich galerii handlowych - można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych - zachęcają organizatorzy. - Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Świątecznego Etnokiermaszu, w trakcie którego można zakupić unikalne oryginalne prezenty świąteczne prosto od twórców ludowych, a także rękodzieło artystyczne: haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne, słodkie miodowe upominki.

Początek o godz. 11:00. Wstęp wolny.

 

„Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera
„Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera
mat. dystrybutora

 

A może do kina? W niedzielę, 1 grudnia, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza do swojego KinoPortu (ul. Strajku Dokerów 5), na rodzinny pokaz filmu familijnego „Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera.

O filmie: Lucia mieszka ze swoimi rodzicami na północy Grenlandii. Jej tata pracuje jako Święty Mikołaj. Dziewczynka chciałaby pójść w ślady ojca i uczyć się tajników jego zawodu. Niestety tylko chłopcy mogą uczęszczać do międzynarodowej szkoły dla Mikołajów. Lucia nie daje jednak za wygraną i przekonuje dyrektora szkoły, aby pozwolił jej udowodnić, że jest tak samo dobra jak oni.

Produkcja: Dania, czas trwania: 96 min. Film przeznaczony dla widzów od 7. roku życia. Początek seansu o godz. 14:05. Bilety: 10 zł.

 

W ten weekend też:

Jarmark rzemiosła i rękodzieła w Wielkiej Zbrojowni

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze