PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Andrzej Aniołczyk jest strażnikiem miejskim od 25 lat. Dostał więc aniołka - z jakiej okazji?

Andrzej Aniołczyk jest strażnikiem miejskim od 25 lat. Dostał więc aniołka - z jakiej okazji?
Miliony interwencji, wsparcie w rozwiązywaniu miejskich problemów, dbanie o porządek publiczny. To jedne z wielu zadań, których codziennie podejmują się strażnicy miejscy w całej Polsce. Ich służba trwa już 25 lat! Jubileusz obchodzono w piątek, 7 października, w Gdańsku.

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska podaje do ucałowania sztandar Straży Miejskiej w Gdańsku. W przyklęku - Leszek Walczak, komendant SM w Gdańsku.

Sopot, Gdynia, Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin, Łódź, Katowice, Tczew, Wejherowo, Rumia, Pruszcz Gdański, Hel - z tych miejscowości komendanci straży miejskich i gminnych stawili się w Gdańsku, by razem świętować jubileusz. Dwór Artusa w którym odbyła się uroczystość, zapełnił się zarówno tymi strażnikami, którzy pełnią służbę od dawna, jak i nowicjuszami. Nie dało się przejść obojętnie obok strażnika miejskiego, który pracuje w Gdańsku od początku, czyli od 25 lat. Andrzej Aniołczyk, był pierwszym gdańskim strażnikiem miejskim i jest nim do dzisiaj. Jego osoba stała się inspiracją do nadania nazwy statuetce, które podczas uroczystości zostały wręczone najbardziej zasłużonym pracownikom.

- Dobry Strażnik Miejski jest trochę jak anioł stróż - mówił dziś Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy SM w Gdańsku. - Takim aniołem jest właśnie Andrzej Aniołczyk. Dlatego zaraz wręczymy Państwu “aniołki”.

Prócz aniołków, były też medale i wyróżnienia, wręczane przez prezydenta Gdańska.

Gdańskim strażnikom po raz pierwszy nadany został sztandar. To symbol honoru, tradycji, ale też znak uznania dla codziennej pracy, z którą zmagają się mundurowi.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze