PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mówiono o nim Amsterdam Północy. Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym

Mówiono o nim Amsterdam Północy. Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym
Amsterdam Północy, dzielnica fabrycznych kominów – wiele lat temu tak mówiono o Dolnym Mieście. Plac Ćwiczeń czy ogród kul to z kolei dawne określenia Placu Wałowego. Te części Śródmieścia są obecnie objęte programem rewitalizacji. Właśnie ukazał się przewodnik na ich temat.
Przewodnik po Placu Wałowym i Dolnym Mieście - wersja drukowana
Przewodnik po Placu Wałowym i Dolnym Mieście - wersja drukowana
fot. BRG

Dolne Miasto i Stare Przedmieście to jedne z najstarszych części Gdańska. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie obleganego przez turystów Głównego Miasta, od kilku lat są coraz częściej „odkrywane” przez gdańszczan i przyjezdnych. W dużej mierze jest to zasługa pierwszego etapu rewitalizacji, którym w latach 2009-2015 było objęte Dolne Miasto.

Pracom remontowym poddano wówczas część kamienic, ulic i chodników. Wyremontowano też lokale przeznaczone do prowadzenia działań społecznych, pojawiły się nowe przedsięwzięcia i organizacje aktywne na tym terenie. W efekcie Dolne Miasto i Stare Przedmieście zaczęły budzić coraz większe zainteresowanie.

Przewodnik, który właśnie się ukazał, pozwala poznać je lepiej i spojrzeć na nie oczami wieloletnich mieszkańców. Są w nim zamieszczone wspomnienia osób, które doskonale pamiętają działającą łaźnię miejską, szpital przy ul. Łąkowej czy Pewex i inne sklepy w dawnej fabryce tytoniu. Podczas konsultacji związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy wielokrotnie wyrażali potrzebę odpowiedniej promocji swoich osiedli i dzielnic - miejsc niezwykle interesujących, ale znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi.

Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym, podobnie jak trzy poprzednie („Biskupia Górka i Stary Chełm”, „Nowy Port”, „Orunia”), stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie i jest częścią projektu rewitalizacji.


PRZEWODNIKI PO DZIELNICACH GDAŃSKA W WERSJI PDF

Gdzie można otrzymać przewodniki?

Wersje drukowane przewodników można otrzymać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, parter). 

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze
Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze